Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Gedik Yatırım’dan yeni hisse önerileri

Gedik Yatırım Model Portföy Güncellemesini yenileyerek Koç Holding ve Brisa’yı portföyüne ekledi.

Gedik Yatırım’dan yeni hisse önerileri

Koç Holding’i ekliyoruz

Koç Holding hisseleri son 6 ay ve 1 senede BIST endeksinin %15 ve %29 altında rölatif performans göstermiş ve net aktif değer iskontosu alışık olmadığımız %29 seviyelerine gerilemiştir (5 yıllık averaj %4 olup, şirket yer yer primde de işlem görmüştür). Zayıf performansın ana iki nedeni olarak yılbaşından bu yana süregelen yabancı satışları (geniş portföy yapısı ile hisseler çoğu yabancı yatırımcı tarafından Türkiye’ye yatırım aracı olarak kullanılmaktadır) ve enerji segmentinin (Tüpraş) zayıf finansal performansından kaynaklandığını düşünmekteyiz. Öte yandan, otomotiv ve dayanıklı tüketim segmentlerinin görece olumlu performansının yanında, geçtiğimiz dönemde enerji ve finans segmentlerindeki zayıf görünümün ise hali hazırda hisse performansına yansıdığını düşünüyoruz. Değerleme olarak iyi seviyelerde olan Koç Holding açısından bundan sonra bu segmentlerde gelebilecek toparlanmanın iskontonun kapanmasına yardımcı olabileceğini düşünüyoruz. Şirket hakkında daha kapsamlı görüşlerimizi 30 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan raporumuzda bulabilirsiniz.

Brisa’yı ekliyoruz

Brisa hisseleri son 6 ay ve 1 senede BIST endeksinin %39 ve %89 üzerinde rölatif performans göstermiştir. Yüksek performansa rağmen şirketi model portföye alış nedenimiz şirketin bu performansı önümüzdeki dönemde devam ettireceğini düşünmemizdir. Söyle ki, ihracat tarafında özellikle Avrupa pazarında zayıflık devam ediyor olsa da, şirketin net satışlarının 3Ç20’de yıllık olarak %8 artabileceğini ve 2Ç20’de %15,8’e kadar gerileyen FAVÖK marjının %20,9’a yükselebileceğini tahmin etmekteyiz. Pandemi nedeniyle dördüncü çeyrek için tahminlerimizi genel olarak ihtiyatlı yapıyor olsak da, yılın tamamında şirketin %5 artışla TL3.751 milyon net satış, %22 yükselişle TL742 milyon FAVÖK (marj: %19,8) ve %156 artışla TL292 milyon net kar elde edebileceğini düşünmekteyiz. Güçlü finansal performans gelecekte şirketin hedef değerinin artma ihtimalini de yükseltmektedir Şirket hakkında daha kapsamlı görüşlerimizi 1 Ekim 2020 tarihinde yayınlanan raporumuzda bulabilirsiniz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler