Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Gedik Yatırım – Günlük Bülten

ABD Başkanı Trump, Çin ile faz bir anlaşmasını 15 Ocak'ta imzalayacağını açıklarken, imza töreni sonrasında faz iki görüşmeleri için Çin’e gideceğini ifade etti...

Gedik Yatırım – Günlük Bülten

Piyasa Gündemi

ABD Başkanı Trump, Çin ile faz bir anlaşmasını 15 Ocak’ta imzalayacağını açıklarken, imza töreni sonrasında faz iki görüşmeleri için Çin’e gideceğini ifade etti. Ticaret anlaşmasına ilişkin iyimser beklentiler ve risk iştahı korunmaya devam ediyor. Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşmeleri için TBMM Genel Kurulu bugün saat 14.00’da olağanüstü toplanacak. Yurt içinde jeopolitik ve siyasi gelişmeler önemini koruyor.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  

•    10:00 Türkiye – İmalat PMI Önem: Yüksek
•    17:45 ABD – İmalat PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Ticaret anlaşmasına ilişkin olumlu haber akışları küresel hisse piyasalarını desteklemeyi sürdürüyor. Yılbaşı nedeniyle dün küresel piyasalar işlem görmezken, önümüzdeki süreçte ticaret anlaşmasına ve Brexit’e ilişkin gelişmeler takip edilecek. BIST-100 Endeksi de dün işlem görmezken salı gününü %0,29’luk düşüşle 114.425 puandan tamamladı.  ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkimken, Çin borsaları alıcılı seyrediyor. Avrupa borsalarının güne yataya yakın bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,94 – 5,95 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,94’lü seviyelerden işlem görmekte. Bu görünüm altında BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

Sekiz günlük yükselişin ardından salı gününe de yükselişle başlayıp ardından 115.312’yi gören endeks günü sınırlı da olsa kayıpla tamamladı. Haftalık bazda son 8 haftayı yükselişle tamamlayan endekste bu hafta 113.683 üzerinde bir kapanış gerçekleşecek olur ise seri dokuzuncu haftaya ulaşmış olacak. Önceki günlerde de bahsettiğimiz gibi önemli bir destek kırılmadığı sürece trend dönüşü konusunda aceleci olmamak gerekse de teknik göstergelerin son haftalarda zorlanma ve negatif uyumsuzluklar ortaya koyuyor olması temkinli olmayı gerektiriyor. Endekste kısa vadede 114 biraz daha orta vadede 112 güçlü destek noktaları konumunda. Yukarıda ise Salı günü görülen en yüksek seviye olan 115.300 civarı ve devamında 116.200 dirençler olarak izlenebilir.  

Önemli Sektör Şirket Haberleri

TURKCELL / TCELL 31.12.2019 09:28:00 2016 hesap dönemine ilişkin Katma Değer Vergisi ve Özel İletişim Vergisi yönünden sınırlı vergi incelemesi sonucunda Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından şirket aleyhine gerçekleştirilen tarhiyata ilişkin olarak gecikme faizi dahil toplam 122,1 milyon TL’nın ödenmesi konusunda Vergi İdaresi ile uzlaşma sağlanmıştır. Uzlaşılan tutar, yasal vade süresi içerisinde vergi dairesine ödenecektir. (NÖTR)

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler