Sosyal Medya

Evren Devrim Zelyut: Dolar/TL ve borsa Tarantino filmlerine dönebilir!

26 Haziran 2020

Quentin Tarantino’yu bilmeyen yoktur. En azından bir filmini izlemişsinizdir. Size birkaç tanesini hatırlatayım, kesin hatırlayacaksınız: Rezervuar Köpekleri, Soysuzlar Çetesi, Kill Bill: Volume 1-2, Ucuz Roman…

Bu filmlerde karekteristiğe baktığımızda uzun bir diyalog sürecinden sonra şiddet patlaması olur, ortalığı kan götürür. Önemli karekterlere baktığınızda şaşırtıcı bir şekilde öldüklerine şahit olursunuz. Ahlaksız bir dünyada kahramanların hayatta kalması adeta bir ödüle benzer. Öykü akarken gözleriniz geçmişe gider ve bugünle köprüler kurulur…

An itibari ile borsa ve dolar/TL kurundaki gelişmeler film gibi… Uzun diyaloglar yaşanıyor. Borsada yükseliş hikayesi, dolar/TL’de ise 6,85 direncinin dayandığı konuşuluyor…

İki piyasada da ortalık kan gölüne döner mi? Aslında Merkez Bankası’nın fiili enflasyona aldırmaksızın düşürdüğü faizle, yatırımcıların TL’den kaçarak, Tarantino tarzı bir patlamanın olacağı sahneye hazırlık çoktan başlamıştı.

Ancak esas sahne yeni geliyor. Tarantino filmlerinin vazgeçilmezlerinden ‘Meksika Açmazı’nın en gösterişlisi yaşanıyor. TCMB, BDDK, MSCI, bankalar ve yatırımcılar silahlarını birbirlerine çekmiş durumdalar. TCMB faizi indiriyor, BDDK yasaklar, kısıtlamalar getiriyor, yerli dolara kaçıyor, yabancı Türkiye’den çıkıyor.

İlk kurşun MSCI’dan gelecek gibi… Neden mi? Kurum, Türkiye’nin gelişen piyasa statüsünün gözden geçirilebileceği ve “öncü gelişen piyasa” ya da “ayrık” kategorisine indirilebileceğini belirtti.

Böyle bir durumda 5 milyar dolarlık bir çıkış yaşanacağı FT’de haber olarak geçti. Türkiye’nin ekonomisindeki yapısal bozukluk ve ‘Virüs’ etkisiyle zaten tahvilden, hisseden yüklü çıkışlar yaşanmıştı. Şimdi açığa satışın ve  hisse ödünç alınmasının yasaklanması, swap sınırlamaları, oyunun ortasında mızıkçılık yapan Türkiye’ye yeni bir kaçış dalgası olarak vurabilir.

Bu dalgada borsada satışlar, kurda yukarı hareket şaşırtıcı olur mu? İzlediğimiz bu filmde BDDK ve SPK aktörlerinin patronu acaba ‘Meksika Açmazı’nın aslında olaya karışan hiçbir tarafın kazançlı çıkamayacağı, içinden çıkılmaz durum olduğunu, açmazın çözülmesinin tek yolunun karşı tarafa reformlarla güven verilmesi olduğunu biliyor mu?

Filmin sonu yaklaşıyor… Hep birlikte göreceğiz…

 

JP Morgan:  Faiz indirimleri sürecek

 

Yabancı Borsa’ya geri döndü, DİBS’e arkasını döndü…

 

YKY  Strateji Notu: Piyasalarda düzeltme için birkaç sebep

 

Cüneyt Akman: PARA NASIL YARATILMAZ? BÖLÜM-1

 

 

Finans Piyasalarında Pratik Karar Alma Teknikleri – Dr. CÜNEYT AKMAN – 4 Haftalık Online Ders Paketi

 

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları