Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Ereğli Demir Çelik Hedef Fiyat Revizyonu

2020 yılı başında küresel çelik talebi ve fiyatlarında kuvvetli görünüm bulunmaktayken, Covid-19 salgını ile beraber bu olumlu görünüm bozulmuştu. Fakat son 3-4 ayda Çin başta olmak üzere küresel ekonomide yaşanan hızlı toparlanma ile beraber EREGL için önemli gösterge olan HRC fiyatları (sıcak hadde yassı çelik) Covid-19 öncesi seviyelere ulaştı.

Ereğli Demir Çelik Hedef Fiyat Revizyonu

Kar marjlarında toparlanma beklentisi, güçlü satış hacmi ve cazip temettü verimi potansiyeli EREGL’yi ön plana çıkarmaktadır

2020 yılı başında küresel çelik talebi ve fiyatlarında kuvvetli görünüm bulunmaktayken, Covid-19 salgını ile beraber bu olumlu görünüm bozulmuştu. Fakat son 3-4 ayda Çin başta olmak üzere küresel ekonomide yaşanan hızlı toparlanma ile beraber EREGL için önemli gösterge olan HRC fiyatları (sıcak hadde yassı çelik) Covid-19 öncesi seviyelere ulaştı. Çin’de HRC fiyatı 2018 yılından bu yana ilk defa 600 dolar seviyesine yaklaşırken, Avrupa ve Türkiye fiyatları da gecikmeli de olsa bu yukarı yönlü trendi takip etmektedir. Zayıf ABD doları emtia fiyatlarını olumlu etkilemeye devam ederken, dünya genelinde açıklanan ekonomileri canlandırma paketleri ve özellikle altyapı yatırımları talep tarafında beklentileri desteklemektedir. Türkiye’de ise iç talep artış eğiliminde olup ilk 7 ayda çelik tüketimi %10 büyüme kaydetmiştir. Bu görünüm altında EREGL’nin 2020 yılında daha önce %80 olarak beklediğimiz kapasite kullanım oranının şimdi %90 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Fiyatlardaki toparlanma ile birlikte, kar marjı tahminlerimizi de bir miktar yukarı çekerek şirketin 2020 yılı için açıkladığı %16-18 FAVÖK marjı bandının üst noktasına taşıyoruz.  Karlılık olarak sene sonu tahminimiz 428 milyon USD net kara işaret ederken, 2021 yılında ise net karın 626 milyon USD seviyesine yükselmesini bekliyoruz. Ton başına FAVÖK tahminlerimizi ise 2020 için 100 USD/ton (önceki: 95 USD/ton) ve 2021 için 120 USD/ton (önceki: 110 USD/ton) olarak güncelliyoruz. Bu tahminlere göre hissenin FAVÖK çarpanı 2021 yılında 3.4x olup, tarihsel ortalamasına göre %35’in üzerinde iskontoya işaret etmektedir.

2021 yılında 1.60 TL brüt hisse başına temettü tahmin ediyoruz

Temettü dağıtımına yönelik kısıtlamanın kalkacağı ve bu sene dağıtılamayan temettünün seneye 2020 karı ile birlikte dağıtılacağı varsayımı altında, EREGL’de hisse başı brüt temettü tahminimizi 1.60 TL olarak güncelliyoruz (2021’de dağıtılması beklenen miktar). Tahminimize göre temettü verimi ise brüt %17.9 seviyesinde oluşmaktadır.

Yeni hedef fiyatımızı 13.20 TL olarak belirliyoruz

EREGL için değerlememizi güncelleyerek hedef fiyatımızı 12.00 TL’den 13.20 TL’ye yükseltiyoruz. Değerlememizdeki artışın temel nedeni kar marjlarında daha hızlı artış öngörümüz olmuştur. Hisse için başlıca aşağı yönlü riskler arasında ise Covid-19 salgınında olası ikinci dalganın küresel ekonomi üzerinde tekrar olumsuz etki göstermesi, çelik hammadde fiyatlarında sert ve kalıcı yükselişler ve ticaret savaşlarının tekrar hız kazanması yer almaktadır.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler