Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Despec Bilgisayar Şirket Raporu

Despec yönetimi, Temmuz ve Ağustos ayı siparişlerinin beklentilerini aştığını bildirdi. Önümüzdeki aylarda evlere kapanış olması durumunda bile, Despec yönetimi fiziksel perakende satışlar online ortama geçeceğinden satışlarda herhangi bir yavaşlama beklemiyor.

Despec Bilgisayar Şirket Raporu

Güçlü hikaye Oppo Realme anlaşması ile destekleniyor

Indeks grubunun konsolide ettiği iştiraki Despec (araştırma kapsamımızda olmayan) yönetimi ile şirketin faaliyetlerini ve önümüzdeki dönemdeki beklentilerini konuşmak için web konferans gerçekleştirdik.

Yönetim Despec’in 2020’nin ilk yarısında elde ettiği güçlü operasyonel performansın, yılın ikinci yarısında Oppo Realme akıllı cep telefonu satışlarının katkısıyla daha da iyileşmesini bekliyor. 2020 için yönetim 800 milyon TL ciro %3,5 FAVÖK marjı (28-30 milyon TL) ve 35-40 milyon TL net kar hedefliyor. Güçlü 1Y20 performansını dikkate aldığımızda 2020 hedeflerinin ulaşılabilir olduğunu düşünüyoruz. Despec hisselerinin son üç aylık dönemde BIST-100 endeksinin %20 üzerinde (nominal %21 getiri) performans göstermesine rağmen, yönetimin 2020 hedeflerine göre
Despec hisseleri 2020T FD/FAVÖK 9,2x ve 5,3x FK çarpanları işlem görmektedir. Biz bu çarpanların yıllık net karın %193 büyümesini dikkate alındığında hala cazip olduğunu düşünüyoruz.

Despec bilgisayar tamamlayıcı ürünleri (tonerler, yazıcı kartuşları, yazıcı şeritleri, yedek sürücüler, yazıcı kağıdı, web kameraları, mikrofonlar, fare, klavyeler vb.) sattığından 1Y20’de Despec’in faaliyetleri COVID-19 sebebiyle Nisan ve Mayıs aylarında evden çalışma ortamının yaygınlaşmasıyla (evden çalışabilenler ve evde eğitim gören öğrenciler) olumlu etkilendi. Dolayısyla, 1Y20 gelirleri bir önceki yıla göre %91 artarak 235 milyon TL’ye, net kar ise %99 artışla 12,3 milyon TL’ye çıktı.

Despec Oppo Realme telefonlarının dağıtımı anlaşmasını Mart ayında imzaladı

Despec 23 Mart’ta Çinli Oppo firmasıyla alt segment Realme telefonların dağıtımında için anlaşma imzaladı. Satışlar 2Ç20’de COVID-19 sebebiyle yavaş başladı, ancak daha sonra Haziran ayında başlayan toparlanma Temmuz ve Ağustos aylarında da devam etti. Despec yönetimi, 2020 tüm yıl cirosunun %60’ının Oppo Realme satışlarından geleceğini tahmin ediyor. Oppo Realme marka akıllı telefonlar, nüfusun büyük bir kesimine hitap eden düşük fiyat segmentine (2.200 – 2.500 TL) hitap ediyor. Despec yönetimi, Temmuz ve Ağustos ayı siparişlerinin beklentilerini aştığını bildirdi. Önümüzdeki aylarda evlere kapanış olsa durumunda bile, Despec yönetimi fiziksel perakende satışlar online ortama geçeceğinden satışlarda herhangi bir yavaşlama beklemiyor.

Riskler

1Y20 sonu itibarıyla Despec 68 milyon TL net borç pozisyonuna sahip ve işletme sermayesi ihtiyacı 12 aylık gelirlerin %38’ine denk gelmektedir. Despec, bu yüksek işletme sermayesi ihtiyacını artan faiz oranlarına ve kur dalgalanmalarına duyarlı olan büyük miktarda kısa vadeli banka kredileriyle finanse etmektedir. TL’nin ABD doları karşısında herhangi bir belirgin değer kaybı tüketici duyarlılığını etkileyebilir, ancak Despec sonunda 78 milyon TL (TRY eşdeğeri) net uzun döviz pozisyonu taşıdığından, TL’nin ABD dolarına göre değer kaybı net kar tarafını olumlu
etkileyecektir.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ak Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler