Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

CNBC.com S&P500 anketi: Uzmanlarda temkinli iyimserlik

Ankete katılan 20 stratejistten 14’ü 2021 için temkinli iyimserlik ifade etti. CNBC.com ankete katılanların kimliklerini gizli tutuyor. 3 stratejist “çok iyimser” olduğunu beyan ederken, 3 tanesi ise ”temkinliyim” dedi. ....

CNBC.com S&P500 anketi:  Uzmanlarda temkinli iyimserlik

CNBC.com 20 ABD’li stratejistle anket yaparak S&P500’ün 2021 performansını sordu.  Ufak bir azınlıkla, bu uzmanlar S&P500’de rallinin süreceğini öngördüler. Uzmanların endekste prim tahminleri %8-22 arasında değişiyor. Bir başka deyişle S&P500 2021 sonunda 4 bin ve 4 bin 500 puan arasında bir yerde kapanış yapacak.

 

Ankete katılan 20 stratejistten 14’ü 2021 için temkinli iyimserlik ifade etti. CNBC.com  ankete katılanların kimliklerini gizli tutuyor. 3 stratejist “çok iyimser” olduğunu beyan ederken, 3 tanesi ise ”temkinliyim” dedi.

 

İyimserler açısından aşının salgına çare bulacağı görüşü 2021’e bakışlarını şekillendiriyor.  4 stratejist gelecek sene S&P500’ün 3.500-4.000 puan arasında seyredeceğini ifade ederken, 4 tanesi de 3 bin puana kadar bir gerileme öngörüyor.

 

Ankette ortaya çıkan oldukça geniş tahmin aralığının nedeni aşıyı çevreleyen belirsizlik. Bir uzmana göre, aşı sayesinde sokağa çıkma yasakları ve sosyal mesafe kısıtlamaları sona erecek. Bütçe harcamaları ekonomiye destek vermek için sürecek ve para politikası da süper-gevşek kalacak. Bu politika ortamı S&P500 hisseleri için ideal.

 

Ancak, iyimserler bile aşının vereceği sonucu merakla bekliyor. Virüsün aşıya dirençli çıkması tüm planları bozabilir.

 

Stratejistlere pariteler hakkında da görüşleri soruldu. 7 stratejist Çin yuanı’nın çok iyi prim yapacağını ifade ederken, 6 tanesi ise Euro’yu seçti.

Bir katılımcı gelecek sene sonunda dolar/yuan’ın 6.25’e kadar gerileyeceğini tahmin etti.

Euro’yu beğenen uzmanlara göre ABD’yle fark, Covid-19 salgınının daha iyi yönetilmesi. ABD’nin bütçe ve cari açıkları da kaygı yaratıyor. Uzmanlar çoğunlukla diğer anketlerde gözlendiği gibi Dolar Endeksi’nin 2021 yılını ayı pazarında geçireceğini düşünüyor.

 

En popüler hisse senetleri ise  Exxon Mobil, Chevron, Baker Hughes, Boeing, Qualcomm, Visa ve Disney.

 

Goldman Sachs TL’de güçlenme öngörüyor

 

Tüm dünya piyasalarında Mütant Korona kaygısı

 

Gram altın ve dolar ocakta yükselebilir – Atilla Yeşilada

 

Altın’da 3 haftalık zirve…Gerisi gelir mi?

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler