Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Çimsa’nın beyaz çimento yatırımları kurulacak yeni bir şirket altında toplanacak

Çimsa’nın beyaz çimento yatırımları Sabancı Holding ile birlikte kurulacak yeni bir şirket altında toplanıyor.

Çimsa’nın beyaz çimento yatırımları kurulacak yeni bir şirket altında toplanacak

Çimsa’nın yurt dışı beyaz çimento operasyonlarının, Sabancı Holding’in %60, Çimsa’nın %40 oranında sermayesine katılacağı Hollanda’da yerleşik Cimsa Sabanci Cement BV (CSC BV) unvanlı yeni bir şirket altında toplanması planlanıyor.

Buna göre, Çimsa’nın yurt dışında beyaz çimento operasyonlarını üstlenen iştiraklerinden Cimsa Americas Cement Manufacturing and Sales Corporation, Cimsa Cement Sales North Gmbh ve Cimsa Cementos Espana S.A.U.’nun hisselerinin %100’ü ile Cimsa Adriatico S.R.L.’nin hisselerinin Çimsa’nın sahip olduğu %70’inin tamamının Hollanda’da kurulacak CSC BV’ye satılacak.

Söz konusu hisseler sermaye piyasası mevzuatı uyarınca yapılacak bağımsız değerleme çalışmaları sonucu tespit edilecek değerler üzerinden CSC BV’ye devredilecek. Kurulacak yeni şirketin sermayesi değerleme çalışmaları sonucu bulunacak değerler dikkate alınmak suretiyle kuruluş aşamasında ortaya çıkacak sermaye ihtiyacı doğrultusunda belirlenecek. Çimsa’nın İspanya’da yer alan Buenol Beyaz Çimento fabrikasını satın alması ile ilgili olarak ise İspanya Rekabet Otoritesi Çimsa’nın İspanya’da yerleşik bağlı ortaklığı Cimsa Cementos Espana S.A.U.’nun aktifinde bulunan Alicante Terminalinin elden çıkarılması koşuluyla, satın almaya onay verdi. Şartlı onaylarda yer alan koşullar ve bu çerçevede özellikle Alicante Terminalinin elden çıkarılacak olması nedeniyle, Buñol Beyaz Çimento Fabrikasının satın alma fiyatında güncelleme yapılmıştır.

Bu kapsamda, taraflar nihai satın alma bedelinin 180 milyon USD yerine 154,5 milyon USD olması konusunda anlaşmışlardır. Buñol Beyaz Çimento Fabrikasının satın alma işlemlerinin, satış işlemleri sonrasında %100 oranında CSC BV bağlı ortaklığı haline gelecek olan Cimsa Cementos Espana S.A.U. tarafından tamamlanması planlanmaktadır. Yeni yapılanmanın Çimsa’nın borçluluğu ve temettü kapasitesi üzerinde olumlu etki yaratmasını bekliyoruz. Çimsa’nın 2Ç20 itibari ile 1.33 milyar TL net borcu bulunmakta (4.9x NetBorç/FAVÖK). Olumlu.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler