Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Borsa’da bu hafta strateji

Buna karşın sıklıkla ifade ettiğimiz gibi yükseliş ederken değil düşüşü teyit edecek bir destek kırılması sonrası riskleri sınırlamak daha doğru olacaktır. Bu çerçevede bu hafta izleyeceğimiz referans noktamız 1.290 olacak...

Borsa’da bu hafta strateji

Info Yatırım:  BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

Geçtiğimiz haftanın ana gündem maddesi TCMB’nin vereceği faiz kararındaydı. Ekonomi’nin başındaki isimlerin değişiminin ardından gerçekleşen ilk toplantıda Naci Ağbal başkanlığındaki TCMB, politika faizini 475 baz puan artırarak %15,00’e yükseltti. Net ve kısa açıklanan TCMB raporunu ve kararını derecelendirme kuruluşları yurtdışı bültenleri de olumlu karşıladı. TCMB’nin hem para politikasında sadeleştirmeye gitmesi hem de gerekli gördüğünde adım atmaktan kaçınmayacağını piyasalara göstermesi özellikle bankacılık hisseleri önderliğinde BİST30, BİST100 ve BİSTTUM endekslerinde kapanış rekorları kırdırdı.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in FED’den coronavirüs salgınının ekonomik etkilerine karşı uygulamaya koyulan kredi programları kapsamında kullanılmayan 455 milyar dolarlık fonun iade edilmesini istemesiyle ABD vadelileri negatif işlem gördü. BİST100 endeksi Cuma günü ABD vadelileri ve Asya Piyasalarındaki karışıklığa rağmen BİST100 endeksi %0,20 oranında yükselişle 1.315 seviyesinden başlangıç yaptı. Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden endeks günü %0,83, haftayı ise %.2,53 oranında artışla 1.323 seviyesinden tamamladı. Madencilik sektörü payları %7,12 oranında değer kazanırken, %inşaat sektörü payları %0,47 oranında değer kaybetti. BİST100 endeksinde takip edeceğimiz direnç seviyeleri 1.329 – 1.335 – 1.342 olacakken, destek seviyeleri ise 1.316 – 1.309 – 1.304 olacak.

TCMB Başkanlığına Naci Ağbal’ın Hazine ve Maliye Bakanlığına Lütfi Elvanın atanması sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ekonomide yeni dönem” açıklamaları ile değer kazanmaya başlayan TL varlıkları güç kazanmaya devam etti. Para Politikası Kurulu kararlarının ardından TL’nin sert şekilde güç kazanması ile dolar / TL kuru 7,5160 seviyesine kadar geri çekildi. Dolar / TL’de kuvvetli destek seviyesi olarak ilk olarak 7,50 seviyesini takip ediyoruz. Yukarı yönlü hareketlerde ise direnç seviyesi 7,65 – 7,70 seviyesi olacak.

 

Gedik Yatırım:  BIST-100 Güne Başlangıç

 

TCMB’nin faiz kararı ve sadeleşme adımı sonrasında Borsa İstanbul’da pozitif seyrin cuma günü de devam ettiği görüldü. BIST-100 Endeksi günü %0,83’lük yükselişle 1.323,95 puandan tamamladı. Küresel hisse piyasalarında ise dalgalı bir görünüm etkili olurken, vaka sayılarındaki artış ve sıkılaşan tedbirler risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. ABD borsaları cuma gününü düşüşle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne -hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,65 – 7,67 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 7,65’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

 

BIST-100 Strateji

 

Geçtiğimiz hafta BIST 100 seviye bazlı rekorunun yanında perşembe günü 55 milyar TL ile günlük işlem hacmini aşarak bir rekor daha kırmış oldu. Bu yükseliş ve oluşan işlem hacmine karşın son günlerde teknik göstergelerde oluşan negatif uyumsuzluklar dikkat çekmeye devam ediyor. Buna karşın sıklıkla ifade ettiğimiz gibi yükseliş ederken değil düşüşü teyit edecek bir destek kırılması sonrası riskleri sınırlamak daha doğru olacaktır. Bu çerçevede bu hafta izleyeceğimiz referans noktamız 1.290 olacak. Bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece pozitif görünüm korunacaktır. Yukarıda ise mart ayında başlayan ve bugüne kadar devam eden yükselen kanalın üst bandının bulunduğu 1350-1370 bölgesi en önemli direnç bölgesi konumunda olacak.

 

Önemli Sektör Şirket Haberleri

 

TAV HAVALİMANLARI / TAVHL 20.11.2020 18:10:20 Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından 20 Kasım 2020 tarihinde yapılan Çukurova Havalimanı üstyapı tesislerinin yap-işlet-devret modeliyle yapılması ve havalimanının işletme hakkı devri ihalesine en iyi teklifin başka bir şirket tarafından verildiği öğrenilmiştir. (NÖTR)

 

 

Bankalarda Kar şoku

 

Cemre Yoldaş: Borsa’da pişmanlık hissiyle mücadele

 

Ziraat Yatırım’dan hisse önerisi ve portföy güncellemesi

 

FÖŞ anlattı: TL Nasıl Değer Kazanır?

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler