Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Borsa’da bu hafta ne olacak? 3 Aracı kurum cevapladı

BİST-100'de teknik zorlanma başlarken, yaptırımlara verilecek tepki ve 24 Aralık faiz kararı takip edilecek...

Borsa’da bu hafta ne olacak? 3 Aracı kurum cevapladı

BBCA Garanti Yatırım

Yeni haftada küresel tarafta belirsizliğe neden olan faktörlere Brexit ve mali teşvik paketi) yönelik yeniden olumlu beklentiler oluşurken, 16 Aralık tarihli Fed toplantısı ve MSCI GOP endeksinin yaklaştığı uzun vadeli direnç bölge BİST açısından izlenecekler arasında yer alıyor Yurt içinde takip edilecek başlıklar ise ABD ile ilişkilere yönelik haber akışı ve 24 Aralık tarihindeki TCMB faiz kararı öncesinde 16 Aralık tarihinde yayınlanacak olan 2021 TCMB Para ve Kur Politikası metni Belirsizlik karşısında oluşabilecek düzeltmelere karşın 13 11 2020 tarihinde yayımladığımız Mali Piyasalar Stratejisi raporumuzda da belirttiğimiz üzere BİST adına geri çekilmelerde (sırasıyla ABD bazında 175 177 ve 200 205 seviyelerine yönelik) alım fırsatlarına odaklı bakış açımızı koruduğumuzu belirtelim.

Teknik görünümde haftaya pozitif başlangıç öngörürken, yakın vadede aşırılaşma riskine karşılık 1380 1383 ve 1395 1401 seviyelerini direnç bölge olarak takip edeceğiz Özellikle haftanın ilk işlem gününde 1380 üstü hareketler bu yöndeki riski ve seans içinde 1370 ve 1350 desteklerine yönelik düzeltmeleri öne çıkarabilir Kısa vadeli risklerin ivme kazanması açısından 1350 desteğini önemsemekteyiz.

 

Gedik Yatırım:  BIST 100 zorlanarak da olsa rekor tazelemeye devam etti

Borsa İstanbul’da bu hafta yukarı yönlü hareket sektörel bazda ayrışmalarla devam etti. Demir Çelik sektöründeki olumlu hava ile holding ve bankacılık sektörleri endekslere en büyük katkıyı sağladı. BIST 100 Endeksi haftanın son üç gününde gerek gün içi gerekse kapanış bazlı zirvelerini yenileyerek haftayı rekorlarla tamamladı. BIST 100 Endeksi haftanın son günü en yüksek 1.371 seviyesini görerek zirveden kapanış gerçekleştirdi. Rekorların yenilenmesine karşın geçtiğimiz hafta da bahsettiğimiz gibi göstergelerin bu yükselişe eşlik etmekte zorlandığını görüyoruz. Aynı zamanda zirveler oluşurken bunun genele yayılmaması, hareketin hisse ve sektörel hareketlere bağımlı gerçekleşmesi de yükselişlere temkinli yaklaşmamıza neden oluyor.

 

Endekste geçtiğimiz hafta yaşanan yükselişle birlikte mart ayından beri devam eden yükselene kanalın üst bandı daha kritik hale geldi. Bu  kanalın üst bandı bu hafta itibariyle 1.390’lı rakamlarda bulunuyor ve bu bölgeye yakın yerlerden yeni maliyetlenmenin riskli olacağını değerlendiriyoruz. Endekste aşağıda ise ilk güçlü destek bölgesi 1.350 – 1.340 aralığında bulunuyor. Buranın altında ise 1.320-1.315 aralığı bir diğer destek bölgesi konumunda. Endekste bu desteklerin kırılması yükseliş hareketinin zayıflaması olarak değerlendirilebilir ve böyle bir senaryoda sonraki süreçte görülen eski zirveler geçilmeden yükselişlere temkinli yaklaşmak faydalı olabilir.

 

Info Yatırım:  BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

ABD’de İşsizlik Başvurularının beklentilerin üzerinde gelmesi ve ABD’de mali teşvik paketine yönelik henüz somut bir adım atılmamış olması ABD piyasalarını baskılarken, FDA’nın Pfizer – BioNTech’in geliştirdiği Covid -19 aşısını onaylaması risk iştahını canlı tutuyor.

İçeride ise Reuters’ta yer alan haber piyasada endişe yarattı. Reuters’ta yer alan habere göre Trump yönetimi, Türkiye’ye S – 400 alımından dolayı CAATSA yaptırımları uygulamaya hazırlanıyor.

Haber akışlarıyla birlikte BİST100 endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününe ABD’de vadelilerinde yatay seyir ve Türkiye’ye uygulanması muhtemel CAATSA yaptırımlarının endişesiyle %0,23 oranında azalışla 1.350 seviyesinden başlangıç yaptı.

Açılışın ardından içeride Cari İşlemler Dengesi açıklandı. Cari İşlemler dengesi, Ekim ayında 273 milyon dolar açık verdi.

Endeks negatif açılışın ardından tepki alımları ile pozitife dönerken, Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından satışlar derinleşirken, Dolar / TL 8,02 seviyesine kadar yükseldi. Dışişleri Bakanlığı, ‘’10 Aralık AB Zirvesi Sonuçlarındaki yanlı ve hukuka aykırı tutumu reddediyoruz. AB bu kararında bir kez daha Kıbrıs Adasının ortak sahibi olan Kıbrıs Türk halkını ve iradesini görmezden gelmiştir’’ değerlendirmesinde bulunurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’Amerika’nın kalkıp CAATSA diye bir olayla Türkiye’yi karşı karşıya getirmesi, NATO’daki çok önemli bir ortağına yapılan bir saygısızlıktır’’ açıklamasında bulundu. AB Liderler Zirvesi hakkında da konuşan Erdoğan AB’nin Mart zirvesinden de herhangi bir şey çıkması mümkün değil. AB ülkelerinin şu anda Türkiye’ye vermeleri gereken bir çok hak var’’ dedi.

Negatif seyrin ardından AB tarafından büyük yaptırımın gelmeyeceğinin anlaşılmasıyla Dolar / TL 7,8 seviyesine kadar gerilerken, BİST100 endeksinde de alımlar hızlandı ve endeks pozitife döndü. BİST100 endeksi negatif başladığı haftanın son işlem günün %1,28 oranında artışla 1.370 seviyesinden tamamladı. BİST100 endeksinde takip edeceğimiz dienç seviyeleri 1.380 – 1.389 – 1.408 olacakken, direnç seviyeleri 1.351 – 1.333 – 1.323 olacak.

 

Hakan Özerol: Zor Günler Geliyor

Bloomberg: Ham petrolde irrasyonel coşku

BIS: Güçlü dolar Gelişmekte Olan Piyasalar’a tehdit arz ediyor

 

Fitch: İktidarın bankacılığa müdahalesi, ‘negatif görünüm’ değerlendirmesinin sebeplerinden biri!

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler