Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

BofA anketi:  Fon yöneticileri “V” şeklinde toparlanma beklemiyor

Eğer fonlar ekonomi hakkında bu denli karamsarsa, Borsalar niye sürekli yükseliyor?  Bir neden sabit getirili menkul kıymetlerde getirilerin sıfıra çok yaklaşması, hatta Almanya gibi ülkelerde negatife dönmesi olabilir

BofA anketi:  Fon yöneticileri “V” şeklinde toparlanma beklemiyor

ABD’de savaşta ölen askerleri anmak için ilan edilen Memorial Day tatili nedeniyle spot piyasalar kapalı, fakat S&P500 futures sözleşmeleri halen %1.15 primli seyrediyor. Asya’da bütün önde gelen borsalar günü primli kapatırken, biraz önce de Avrupa’nın amiral gemisi Stoxx600 Hisse Endeksi %1.36 karla kapandı. Yatrımcıların Avrupa ve Amerika’da salgının en kötüsünün geride kaldığı ve ekonomilerin hızla ayağa kalkacağına bahse girdiği rapor ediliyorsa da bu doğru  değil. Bank of America Merrill Lynch’in her ay yüzlerce fon yöneticisi ile yaptığı ankete göre, katılımcıların sadece %10’u “V” şeklinde bir toparlanma bekliyor.

 

JPMorgan baş ekonomisti  Michael Feroli’ye göre “V” toparlanması imkansız, çünkü harcamaları küçülten gelir kayıpları yanında firmaların bilançoları da ağır bir yara aldı. Salgından sonra ise eyalet ve belediyelerin harcamaları azalmak zorunda kalacak, çünkü vergi gelirlerinin toparlanması zaman alırken, salgın esnasında yükselen borçluluk oranının düşmesi gerekecek.

Financial Times’da yer alan haberlere göre, bu öngörüler halihazırda doğru çıkıyor. Çünkü hanehalkları gelir kaybından daha fazla  tasarruf ediyor, yani geleceğe güvenmiyor.

İyimserler kampında ise Morgan Stanley ABD baş hisse stratejisti Mike Wilson var.  Hanehalkı ve işdünyasının bu denli karamsar olduğu bir ortamın hisse senedi gibi riskli varlıkları portföye dahil etmek için ideal olduğunu öne sürüyor. Fed guvernörlerinin sürekli finans basınına mnaşet olan kaygı dolu uyarılarını ise “Güzel, daha uzun süre parasal destek sağlamaya devam edecekler” şeklinde  yorumluyor.

 

Eğer fonlar ekonomi hakkında bu denli karamsarsa, Borsalar niye sürekli yükseliyor?  Bir neden sabit getirili menkul kıymetlerde getirilerin sıfıra çok yaklaşması, hatta Almanya gibi ülkelerde negatife dönmesi olabilir. ABD’de ise Fed yetkilileri defalarca yalanlasalar da, vadeli işlemler piyasaları Fed’in de 2021’de negatif faiz uygulayacağını fiyatlıyor. Bir çok yatırımcı  üstüne parsa verip tahvil almaktansa, en azından prim potensiyeli vadeden hisselerde kalmayı tercih ediyor olabilir.

 

Dr Kocabalkan-FÖŞ söyleşisi:  Piyasalarda Haziran ortası “en kötüsü” olabilir

 

Avrupa:  Daralma yavaşlıyor, Borsalar satıyor

 

Turkish Bank’ten haftanın stratejisi

 

Nouriel Roubini:  Uzun yıllar durgunluk bekliyorum

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler