Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

BBVA Garanti Yatırım: BİST’te strateji

Yıl başından bu yana Türk hisselerinden 5,7 milyar ABD$’lık yabancı çıkışı gördük. Yabancı yatırımcıların portföylerinde düşük ağırlığa sahip Türk hisse piyasası açısından, piyasa dostu politikalarla portföylerde ağırlığın tekrar yükselme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz....

BBVA Garanti Yatırım:  BİST’te strateji

Küresel hisse senedi piyasaları açısından olumlu yatırım temalarının öne çıktığı dönemde endekslerde yeni yüksekler test ediliyor. ABD seçimlerine ilişkin belirsizliklerin geride kalması, covid-19 aşısına ilişkin çalışmalardaki ilerleme, önde gelen ekonomilerde yeni teşvik paketleri potansiyeli risk iştahını destekleyen başlıklar. ABD Başkanlık seçimi sonrasında artan risk iştahıyla hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan hisse piyasalarında %6’lık değer artışı görmekteyiz. Söz konusu dönemde ekonomi politikaları konusunda verilen mesajlar BİST’te de olumlu ayrışma sağladı ve son bir haftada MSCI Türkiye endeksi, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar endeksine göre %12 daha iyi performans sergiledi.

 

05.10.2020 tarihinde yayımladığımız Mali Piyasalar Strateji raporumuzdaki beklentilerimizi genel itibariyle koruyoruz. Olası düzeltmelere karşın küresel risk iştahının korunduğu bir ortamda, Türkiye’ye dair risk algısını azaltacak adımların devamı halinde, önümüzdeki dönemde Borsa İstanbul olumlu ayrışma eğilimini koruyabilir.

 Son dönemde ekonomi politikalarındaki piyasa dostu yaklaşımla oluşan hızlı toparlanmaya karşın, Türk hisse senedi piyasası, gerek kendi çarpanları bazında, gerekse de gelişmekte olan ülkeler çarpanları bazında halen ıskontoyla işlem görmeyi sürdürüyor. Fiyat/Kazanç (F/K) çarpanı bazında gelişen ülke borsalarına göre %45’lik ıskontoyla işlem gören BİST’in beş yıllık bazda F/K çarpanında ortalama ıskontosu %38.

 Pandemi döneminin defansif hisseleri olarak değerlendirdiğimiz “evde kal” temalı sektörlerden, aşı haberi sonrası, yine pandemi döneminde olumsuz ayrışan sektörlere yönelik rotasyon söz konusu sektörlerin yoğun bulunduğu BİST açısından da destekleyici olacaktır.

 

Yıl başından bu yana Türk hisselerinden 5,7 milyar ABD$’lık yabancı çıkışı gördük. Yabancı yatırımcıların portföylerinde düşük ağırlığa sahip Türk hisse piyasası açısından, piyasa dostu politikalarla portföylerde ağırlığın tekrar yükselme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz.

 

Yayımladığımız son strateji raporunda geri çekilmelerin alım fırsatı vermeye devam edeceğini belirtmiştik. Gelinen seviyelerde ise özellikle 19 Kasım tarihi Para Politikası Kurulu toplantısının önemi artarken, bu sürece ilişkin senaryo analizlerini öne çıkarmak istiyoruz.

  1. Beklentiler paralelinde bir faiz artırımı iyimserliği 1310-1335 bölgesine (aynı zamanda pandemi dip bölgesinden yükselişte ulaşılan ABD$ bazlı 174-177 bölgesi) yönelik destekleyebilirse de, beklentinin önceden satın alınmaya başlanmış olması nedeniyle yükselişin söz konusu seviyelerde tempo kaybetmesi ile kar satışları görülebilir. Bununla birlikte PPK toplantısını takiben normalleşme adımlarını destekleyici politikalara devam edilmesi, geri çekilmelerde (1250-1225) alım fırsatlarını gündemde tutmaya devam edecektir Olası geri çekilmelerin ardından BİST’i destekleyen temanın değişmediği ortamda toparlanmada orta-uzun vadeli görünümde teknik görünümde 1390-1410 (2020 yılı ilk çeyreğinde test edilen ABD$ bazlı 200-210 bölgesi) ve 1500 seviyeleri gündeme gelebilir.

 

  1. Beklentilerin altında bir faiz artırımı halinde 1310-1320 bölgesi altında daha etkili kar satışları bekleriz. 1245-1220-1150 böyle bir görünümde takip edeceğimiz destekler. Toplantı sonrasında normalleşme sürecini destekleyici yönde adımların devamı halinde geri çekilmelerde söz konusu destek seviyelerde alım fırsatlarının oluşmasını bekleriz.

iii. Beklentilerin aksine faiz artırımı gelmemesi halinde ise endekste kısa vadeli volatilite riskinin artmasını, ilk aşamada 1220-1150 aralığına yönelim ve son oluşan yükselen trendin kırılması riskinin artabileceğini öngörmekteyiz.

Olumlu yatırım teması içinde küresel riskleri de göz ardı etmemekteyiz. BIST için önemli risklerden biri pozitif ayrışmanın yakalandığı yılın son aylarında, pandemi döneminden en çok faydalanan Nasdaq endeksinin 2020 yılındaki %34’lük getiri sonrası düzeltme trendine girmesi. Söz konusu düzeltmenin ivme kazanarak genele yayılması, BIST’te yükseliş iştahını engelleyebilir. Ayrıca küresel tarafta kış aylarına girilirken pandemi vakalarında artış yaşanması, bunun ilave kısıtlayıcı önlemleri gündeme getirmesi ve normalleşme sürecinin ötelenmesi hisse piyasalarında kısa vadeli riskler arasında takip edilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

“Büyük Umutlar” strateji raporunda alıntıdır

 

Piyasalar faiz kararını abartıyor mu? | Atilla Yeşilada

 

Faiz ne kadar yükselecek? Ekonomi nereye gidecek? | Atilla Yeşilada – Işık Ökte

 

YF: Model Portföy Güncelleme Raporu

 

Standard Chartered: Biden yönetimi gelişen pazarlara para girişi sağlayabilir

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler