Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Bankalarda Kar şoku

2020 / 3. çeyrek mali verileri açıklayan baz bankalarda Bilanço büyümesini Net Karlılığa taşıyamama şoku yaşanıyor. Birçok banka Bilançolarını büyütmesine rağmen yeterli karlılık düzeyine ve kar artışına ulaşamadığı görüldü....

Bankalarda Kar şoku

2020 / 3. çeyrek mali verileri açıklayan baz bankalarda Bilanço büyümesini Net Karlılığa taşıyamama şoku yaşanıyor. Birçok banka Bilançolarını büyütmesine rağmen yeterli karlılık düzeyine ve kar artışına ulaşamadığı görüldü.

Bilanço büyüklükleri arttı

 

 

 

 

 

 

 

Toplam Varlıkları artışında Kamu bankaları ilk üç sırayı oluştururken İŞ BANKASI ( % 27,6 ) ve DENİZBANK ( %27,6 ) büyüme oranlarında Kamu bankalarını takip etti.

 

Toplam Varlık hacminde ilk sırada Kamu Bankaları var

Toplam Varlık hacminde ilk üç sırayı Kamu Bankaları oluştururken; İŞ BANKASI, GARANTİ BBVA ve YKB Toplam Varlık hacmi ile Kamu Bankalarını takip etti.

 

 

 

İŞ BANKASI 3. çeyrekte en yüksek karlılığı yakaladı

2020 / 3. çeyrekte İŞ BANKASI  2,1 milyar TL Net Kar ile ilk sırada yer alırken, GARANTİ BBVA 1,9 milyar TL, YKB 1,8 milyar TL Net karlılık ile ilk üç sırayı paylaştı. AKBANK ise 1,5 milyar TL Net karlılıkta kaldı.

AKBANK ve QNBFinansbank’ın  3. çeyrekte karlılıkları düştü

Yıllık bazda % 160 kar artışı ise DENİZBANK ilk sırada yer alırken, % 140 artış ile TEB ikinci sırada, % 90 artış ile YKB üçüncü sırada yer aldı. Yıllık bazda en az artışı % 9 ile AKBANK yaparak bekleneni veremedi. Çeyrek bazda % 39 Net Kar artışı ile YKB en yüksek karlılık artışı yaparken; İŞ BANKASI % 36 artış yaparak ikinci sırada yer aldı. DENİZBANK % 31 net kar artışı yaparak ilk üç sırada olmayı başardı. Çeyrek bazda karşılaştırılan bankalar arasında karlılığı düşen bankalar ise AKBANK % -4 ve QNBFinansbank % -17 ile yer alan iki banka oldu. Her iki bankanın da tasarruf projesi olarak çalışan Personele el atması son haftalarda çok konuşulurken, QNBFinansbank Üst Yöneticilerine 2020 / 3Ç’de 131,9 milyon TL ödeme ile en yüksek ödemeyi yapan banka olma özelliğini korudu.

 

 

Kamu Bankalarında Krediler durdu Karlılık düştü

2020 özellikle 2. çeyreğinde kredi dağıtan kamu bankaları yıllık bazda kar patlaması yaparken çerek bazda karlılık artışında düşmeler oldu. Yıllık bazda 2019’a göre HALKBANK % 126, VAKIFBANJ % 119, ZİRAAT BANKASI % 54 Net Kar artışı gerçekleştirdi.

 

 

Kamu Bankalarındaki bu artışa karşılık son çeyrekte kredilerin durmasına paralel olarak Net Kar artışında da düşmeler görüldü. Üç Kamu bankası içinde çeyrek bazda sadece HALKBANK % 18 Net Kar artışı gerçekleştirdi. HALKBANK aynı zamanda 2020 / 3. çeyreğinde 2 milyar TL Net karlılık ile en fazla karlılık hacmini yakalayan Kamu Bankası oldu. Diğer Kamu bankalarından VAKIFBANK % 40, ZİRAAT BANKASI % 28 Karlılıkta düşüş yaşadı.

Erol TAŞDELEN

Ekonomist, Siyaset bilimci

www.bankavitrini.com yazarı

 

Cemre Yoldaş: Borsa’da pişmanlık hissiyle mücadele

 

Ziraat Yatırım’dan hisse önerisi ve portföy güncellemesi

 

 

Tuncay Turşucu: Borsa ve Dolar’da Haftalık Yorum

 

 

BBVA Garanti Yatırım: BİST’te strateji

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler