Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Banka hisse senetleri yabancı çıkışlarıyla rekor seviyede iskontolu  

Türk bankalarının kaderi, diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla merkez bankası döviz rezerv seviyelerine daha yakından bağlı.

Banka hisse senetleri yabancı çıkışlarıyla rekor seviyede iskontolu  

Yabancıların hisse senetlerinin satışından en çok etkilenen Türk banka hisse senetleri, yerel sanayi sektörlerine göre rekor bir indirimle işlem görüyor. Piyasa katılımcıları, sadece faiz oranlarındaki artışların ve hükümet politikasındaki değişikliklerin bir kombinasyonunun onları düşüşlerinden kurtarabileceğini söylüyor.  Büyük yerel bankaların endeksi bu yıl %32 düşerken, Borsa İstanbul Sanayi Endeksi %17 yükseldi. Bankalar, tahmini 12 aylık kazançlara dayalı olarak %61 iskontoyla işlem görüyorlar ki bu, 2006’dan bu yana en büyük fark.

Banka hisse senetleri, kısmen yüksek likiditeleri nedeniyle genellikle yabancı yatırımcılar arasında tercih edilir. 2020’de yabancı yatırımcılar itfaları için rekor bir yıl olma yolunda İstanbul hisse senetlerinde 5,6 milyar dolarlık net satış yapınca banka hisseleri bu çıkıştan en çok etkilenen sektör oldu.   Türk bankaları karlı olabilir ve sermaye sorunları a yok, ancak liradaki %21’lik düşüş ve ekonomik büyümeyi her şeyin üzerinde tutan politikalara ilişkin endişeler, rekor düzeyde kredi teşvikini zorlayarak yabancı fonları korkutmakta.

BGC Partners’da bankacılık analisti Çağdaş Doğan “Tarihsel olarak, banka hisseleri genellikle enflasyonu ve döviz kurunu yeterli faiz artırımları ile kontrol altına alan ortodoks para politikalarının kabul edilmesinden sonra göreceli bir toparlanma gösteriyor ”dedi.

TL Perşembe günü dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesi olan 7,5438’e geriledi.

Rezerv sorunu

Oyak Portföy genel müdürü Toygun Onaran, hükümet sektörü desteklemek için düzenlemeleri ayarlamadıkça bankacılık hisse senetlerinin yönünün değişmesini beklemediğini söyledi. Onaran, bankacılık dışı şirketlerin küresel ekonomideki toparlanma ile daha yüksek bir korelasyona sahip olduklarını ve bunun da onları daha çekici kıldığını söyledi. Bankalar ayrıca, banka mevduatları üzerindeki yetersiz faizden daha iyi getiri arayan Türk hisse senedi piyasasının bu yılki kurtarıcılarından destek alamadı. Bu tür yatırımcılar bu sefer hızlı kar sağlama olasılığı daha yüksek olan küçük ve orta ölçekli şirketlerin daha az likit hisselerini tercih ettiler.

Zürih’teki Bank Julius Baer’de yükselen piyasa stratejisti Mathieu Racheter’a göre, Türk bankalarının kaderi, diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla merkez bankası döviz rezerv seviyelerine daha yakından bağlı.

Zürih’teki Bank Julius Baer’de yükselen piyasa stratejisti Rachet, “Yüksek rezervler her zaman dış fon fazlasıyla el ele oluşur ki bu da zaten hem lira üzerindeki baskıyı azaltır hem de merkez bankasına faiz indirecek alan yaratır. Sonuç olarak, net faiz marjı genişler ve riskin maliyeti düşer; bu bankaların karlılığını artırır” dedi.

Türkiye’nin altın hariç döviz rezervleri 4 Eylül itibarıyla merkez bankası verilerine göre 44,9 milyar dolara geriledi. Aynı hafta brüt rezervler 2019 sonundaki 106,3 milyar dolardan 87,5 milyar dolara geriledi.

Türkiye, döviz varlıklarını bu yıl diğer tüm büyük gelişen ekonomilerden daha hızlı harcadı. Döviz rezervlerinin 15 yılın en düşük seviyesine inmesiyle birlikte, Türkiye’nin ya daha yüksek faiz oranlarına ya da yabancı sermaye girişlerini teşvik edecek yükseliş hissine ihtiyacı var. Merkez bankası, Temmuz 2019’da para politikasını gevşetmeye başladığından bu yana kilit kredi faiz oranını toplam 1.575 baz puan düşürdü ve Mayıs’tan bu yana %8,25’te tuttu.

BGC analisti Doğan, “Politika yapıcıların politika faizi ile ilgili bir adım atması, zorunlu büyüme yanlısı düzenlemelerden vazgeçmesi durumunda, bankacılık hisselerinde toparlanma yeri var” dedi.

BloombergQuint

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler