Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Arçelik finansal değerlendirme raporu

Beklentiler Dahilinde 4. Çeyrek Arçelik, 2019’un dördüncü çeyreğinde beklentilerin hafif üzerinde 8.411 milyon TL net satış açıkladı. FAVÖK, beklentilerin %2,1…

Arçelik finansal değerlendirme raporu

Beklentiler Dahilinde 4. Çeyrek

Arçelik, 2019’un dördüncü çeyreğinde beklentilerin hafif üzerinde 8.411 milyon TL net satış açıkladı. FAVÖK, beklentilerin %2,1 üzerinde 895 milyon TL olurken net kar beklentilerin %5,6 üzerinde 242 milyon TL olarak gerçekleşti. 2018 son çeyreğe kıyasla net satışlarda %13’lük artış meydana gelirken, FAVÖK’te %7,1, net karda ise %14,2 azalma meydana geldi.

Son Çeyrekte Zayıflayan Marjlar

Son çeyrekte brüt kâr marjı, yurtiçi satışların mevsimsel olarak ağırlığının azalmasının etkisiyle yıl ortalamasının altında %31,7 oldu. FAVÖK marjı ise yılın en düşük seviyesine %9,8’e geriledi. Yıl ortalaması ise şirket beklentilerine paralel %10,5 oldu.

Yükselen Türkiye Payı

Son çeyrekte satışlar yurt içinde %32 artış gösterirken, yurt dışı pazarlarda artış %6 oldu. Böylelikle yurt içinin toplam içindeki pazar payı geçen yılın son çeyreğine göre 430 baz puan artışla %29,2’ye ulaştı. Son çeyrekte Avrupa pazarında euro bazlı düşük tek haneli büyüme kaydedilirken Euro kurunun geçen yıla yakın seviyelerdeki seyri artışı sınırlı tuttu.

Zayıf 2020 Beklentileri

Arçelik son çeyrekte güçlü nakit akışı sağlamaya devam etti. Nakit ve nakit bezerleri 1,45 mr TL artış gösterirken net borç 350 mn TL azalarak 8 milyar seviyesine geriledi. Şirket 2020 yılında %10-15 arası Türk Lirası bazlı ciro büyümesi beklerken FAVÖK marjının 2019 yılına paralel olarak %10,5 seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyor. Şirketin büyüme öngörüleri ile mevcut fiyatlamaları bir araya getirdiğimizde Arçelik’in endekse paralel hareket etmesini bekliyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İnfo Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler