Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

ANALİZ:  Yatırımcı korkuyla tanıştı

CNBC’ye konuşan ANZ Research ekonomisti Kishti Sen piyasaların ruh hali hakkında en doğru ve kısa yorumu yaptı:  “Ekonomik veri akımının zayıf olduğu işlem gününde, piyasalar hızla yükselen korona vakalarını sattı”. ..Kishti Sen’in yorumu tüm Temmuz boyunca geçerli olacak...

ANALİZ:  Yatırımcı korkuyla tanıştı

Perşembe Wall Street seansında, DJ30 haftalık kazancını silerken, S&P500 de %0.6 geriledi. Perşembe sabahı Asya’da başlayan koronada ikinci dalga korkusu, Avrupa’ya sıçradı. Latin Amerika’da MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ)  Hisse Endeksi %1 değer yitirdi. Bu sabah ta TSİ 09:15’de Asya’da CNBC karma hisse endeksi %1 geriliyor.  CNBC’ye konuşan ANZ Research ekonomisti Kishti Sen piyasaların ruh hali hakkında en doğru ve kısa yorumu yaptı:  “Ekonomik veri akımının zayıf olduğu işlem gününde, piyasalar hızla yükselen korona vakalarını sattı”.

Kishti Sen’in yorumu tüm Temmuz boyunca geçerli olacak. Dünya ekonomisinden sürekli iyimser veriler gelecek, çünkü bir ay önce kapalı olan ekonomik sektörler hızla normalleşmeye bırakıldı. Öte yanda, normalleşmenin çok ağır bir bedeli var. ABD başta bir çok ülkede vakalar hızla artarken, karantinalar da geri döndü.

ABD’de dün günlük vaka sayısı 62 binle yeni bir rekor kırdı. Nüfusun %30’nu temsil eden Kaliforniya, Teksas, Florida ve Arizona’da acil bakım ünitelerinin dolduğu haberi verildi. Trump ve Cumhuriyetçi valilerin seçim telaşıyla gerekli olsa da karantinaları geciktirip hastalığı küçümsemeleri, hem yerel yöneticilerle sürtüşmeyi alevlendiriyor, hem de halkın doğru bilgilendirilmesini engelliyor.

Fakat, ABD vakaların arttığı tek örnek de değil. Virüsü kesin bir yenilgiye uğrattığını düşünen Avustralya’nın Melbourne kentinde çok sıkı 6 haftalık sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Tüm Kazakistan’da sokağa çıkmak yasak. Bloomberg’de yer alan bir habere göre Japonya ve Hong Kong’da aniden patlak veren enfeksiyon kümeleri virüsün hala toplumda rahatça gezindiğini anımsatıyor.

Financial Times’da çıkan “Emerging market debt: the pandemic’s ticking timebomb?” başlıklı editöryel makalede 106 Orta Gelirli GOÜ’in kesif bir borç sorunu ile mücadele etmek zorunda kalacağı iddia edildi. FT’de yer alan makalede görüşlerine yer verilen Londra menşeli Absolute Strategy Araştırma Şirketi’nin hesaplamasına göre JP Morgan GOÜ  tahvil endeksine mensup  tahvillerin %37’si bir yıl içinde temerrüte düşebilir.

Dünya virüse kolay çare bulunamayacağı gerçeği ile yüzleşiyor. Sürü bağışıklığı çok zor, çünkü hastalığı geçirenlerde bile antikorlar 2-4 ay arasında kayboluyor. Aşının sürekli şekil değiştiren virüse nasıl çare olacağı kesin değil.

Halihazırda dünya devletlerinin virüsle mücadele stratejisi “çekiç ve dans” olarak tanımlanıyor. Buna göre, salgının patlak vermesi akabinde çok katı karantinalar ve sokağa çıkma yasakları ile vaka eğrisi yassılaştırılıyor. Vaka sayısı hastanelerin başedeceği kapasiteye gelince, karantinaların yerini yavaş ve kısmi normalleşme alıyor. Bu strateji başarılı olamıyor, çünkü Sırbıstan’dan, Hindistan’a ve ABD’ye kadar tüm ülkelerde, vatandaşların maske takma ve sosyal mesafeyi koruma önlemlerine uymadığı görülüyor.

Fed, AMB, BoJ sürekli para basarak ekonomide her gün yenisi açılan delikleri yamamaya uğraşıyor. Ama geçmişte de gözlediğimiz gibi, basılan paranın önemli bölümü reel ekonominin yaralarını kapamaya harcanmıyor, finansal piyasalara saçılıp spekülatif baloncukları şişiriyor.

Maliye politikaları da alabildiğine açıldı.  IMF tahminine göre, dünyada gayri safi gelirin %8’i tutarında yardım paketi açıklandı ki bu destekler sayesinde Mayız-Temmuz verilerinde sürekli iyileşme gözlenecek. Fakat, sonrası meçhul. ABD ve Almanya’da bile hızla yükselen kamu borçlarına tepki var. Eğer risk iştahı durulur da GOÜ’nden sıcak para kaçmaya başlarsa, Merkez Bankaları para basmakta, Hazine’ler de yeni harcamalar için borçlanmakta zorlanacaklar.

Dünya bir felakete boğuldu denemez. Devletler bir önceki krizden ders alarak ellerinden geleni yapıyorlar, hastalık da çok öldürücü değil. Elbette bir gün, muhtemelen 2021 ortalarında tam korunma sağlayan bir aşı bulunacak. Fakat, bu aşının asıl ihtiyacı olan Brezilya, Hindistan, Afrika ülkeleri gibi fakir ve sağlık sistemleri zayıf ülkelerde dağıtılması ve tatbik edilmesi 2021-2022 ortalarını bulabilir.

Yatırımcıların bu kadar uzun süre sabırla malda beklemelerini ummak çok akılcı değil.  Dolar, altın ve İsviçre Frangı yeniden güvenli liman talebi görecek. Riskli varlıklar arasında en riskli olanlar satılacak. Türkiye bu listede nerede yer aldığını çok iyi düşünmeli!

 

FÖŞ sordu:  Ayasofya’yı Açmak Özel Sektörün Acısına Çare Olacak mı?

 

YORUM: Korona ekonomik faaliyeti zehirliyor, yatırımcılar aldırmıyor

 

Avrupa hayatta kalmak için savaşıyor

 

Dünya Bankası’ndan korkutan uyarı!

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler