Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Analiz: ‘Yataş, oldukça güçlü bir 3. çeyreği tamamlıyor’

Net Satışlar, Marjlar ve Covid 19 yönetimi 2Ç20’de şirketin satışları pandemiden kaynaklanan sokağa çıkma yasaklarından dolayı göreceli olarak zayıf seyretmesine…

Analiz: ‘Yataş, oldukça güçlü bir 3. çeyreği tamamlıyor’

Net Satışlar, Marjlar ve Covid 19 yönetimi

2Ç20’de şirketin satışları pandemiden kaynaklanan sokağa çıkma yasaklarından dolayı göreceli olarak zayıf seyretmesine rağmen, marjlar Mart ayında gerçekleşen fiyat ayarlamaları ve başarılı gider yönetimi sayesinde güçlü eğilim göstermiş, ve nakit akışındaki olası hasar oldukça sınırlandırılmıştır. Ayrıca, Covid ortamında işçi sağlığını korumadaki zorluklar göz önünde bulundurulduğunda, şirketin üretim sürecini oldukça sorunsuz yönettiğini anlamaktayız. Şirket, riskleri en aza indirmek amacı ve güvenli bir çalışma ortamı yaratılması konusunda sendikalar ile organize ve sinerji içinde hareket etmektedir.

2020’nin geri kalanı için görünüm

Tüketici dinamiklerindeki belirsizliklere rağmen, şirketin oldukça güçlü bir 3. çeyreği tamamlıyor olduğunu anlamaktayız. 3Ç20’de çeyreklik satışların 450 milyon TL‘nin üzerinde (+64% Ç/Ç, +59% Y/Y) olacağını ve marjlardaki artış trendinin devam edeceğini tahmin etmekteyiz. Güçlü trendin nedenleri; (1) kısmen, 2Ç20’den ertelenen talepler, (2) değişen tüketici davranışlarıyla beraber insanların evlerinde daha fazla zaman geçirmeleri ve kişisel çalışma alanlarını yeniden tasarlıyor oluşları, (3) şirketin ikinci yıllık fiyat ayarlamasını gerçekleştirmesi, (4) küçük ve orta boy şirketlerin finansalar kapasitelerindeki zorluklardan dolayı üretimlerini yavaşlatması veya durdurması. Aynı zamanda, yönetim Kasım ve Aralık aylarındaki siparişler için oldukça yoğun bir üretim sürecinin devam ettiğini belirtmiştir.  Ayrıca, sene başında devreye giren Divan markalı satış mağazaları hızla büyümekte (50 adet) ve sene sonunda 100 mağazaya ulaşılması beklenmektedir (Sene başında hedef 120 mağaza idi). Yataş/Enza satış noktalarının toplam 400 adet olduğu göz önünde bulundurulduğunda Divan markasının önemi ortaya çıkmaktadır. Öte yandan, yönetim yılbaşında hedeflediği ciro‘nun 90%’ına ulaşacağını düşünmektedir. Ekonomik şartlardaki zorluklar ele alındığında bunu önemli bir başarı olarak değerlendirmekteyiz.. Yıllık FAVÖK marjı beklentisi %16.5 – %17 aralığında olması öngörülmektedir. Doğal olarak yılın olası güçlü ikinci yarısının nakit akışına yardımcı olması ve şirketin yılın sonunda (ilk yarıya kıyasla) daha düşük bir net borç rakamına ulaşılması beklenilebilir.

Değerleme çarpanları ve hisse performansının görünümü

Şirketin oldukça güçlü bir operasyonel trendin içinde olduğunu düşünmekteyiz. Hesaplamalarımızda şirketin 2020 yılında satışlarının da 17%, FAVÖK’de 9% (16.3% marj varsayarak), ve net karında 11%’lik bir artış sağlayabileceğini düşünüyoruz. Öte yandan, şirket hisseleri YBB BİST endeksinin 25% üstünde bir performans sergilemiş, ve  2020 beklentilerine göre 6.9x FD/FAVÖK çarpanında işlem görmektedir. Dolayısıyla, hisselerin kısa vadede yatay bir trend izleyip, 2021 yılındaki ekonomik (büyüme) koşullarının görünebilirliğinin gelişimine göre hareket edeceğini düşünmekteyiz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler