Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Analiz Raporu: Yabancılardan Satışa Devam

Halk Yatırım'ın Borsa İstanbul’da ağırlıklı olarak yabancı kurumsal yatırımcı işlemlerine aracılık eden kurumlardan derlediği verilere göre, 21 Mayıs tarihinde bu kurumlar toplam 1.176 milyon TL alım, 1.256 milyon TL satım ile ''net 80 milyon TL satış '' gerçekleştirdi.

Analiz Raporu: Yabancılardan Satışa Devam

Halk Yatırım’ın Borsa İstanbul’da ağırlıklı olarak yabancı kurumsal yatırımcı işlemlerine aracılık eden kurumlardan derlediği verilere göre 21 Mayıs tarihinde bu kurumlar toplam 1.176 milyon TL alım, 1.256 milyon TL satım ile ”net 80 milyon TL satış ” gerçekleştirdi. Hacim ve kademelere göre AYGAZ, MRDIN, TOASO, CCOLA, AKCNS dikkat çekerken en çok satılan hisselerde ise TUPRS, ENKAI, FROTO, CLEBI, CIMSA, VESBE, GARAN öne çıkıyor.

Haftalık kümülatif para çıkışı “net 721 milyon TL’’ olurken, son bir aylık kümülatif rakamlarda ise “net 3.223 milyon TL’’ para çıkışı görülüyor.

Yabancı Kurumların, son 30 günde alım ve satım tarafında ısrarlı olduğu hisseler

Aşağıdaki grafikte, Borsa İstanbul’da ağırlıklı olarak yabancı kurumsal yatırımcı işlemlerine aracılık eden kurumların son 30 işlem gününde ısrarlı şekilde net alım veya net satım tarafında yer aldığı şirketler görülmektedir.

Yatay eksen, hacim kriterine göre net alıcılı ve net satıcılı şirketlerin son 30 gün içinde kaç gün ilk 10’a girdiğini, dikey eksen ise, bu dönemde ilgili hisse senetlerinin Borsa İstanbul’da sergiledikleri performansı göstermektedir.

1. Bölge, son 30 işlem gününde yabancıların çoğunlukla net alıcı olduğu hisse senetlerinde kaç gün net alım tarafında kaldıklarını ve bu dönemki hisse senedi performanslarını,

2. Bölge, son 30 işlem gününde yabancıların çoğunlukla net satıcı olduğu hisse senetlerinde kaç gün net satım tarafında kaldıklarını ve bu dönemki hisse senedi performanslarını göstermektedir.

Yabancı Kurumların, son 30 günde alım ve satım tarafında ısrarlı olduğu hisselerin göreceli performans incelemesi

Önceki sayfada yer alan şirketlerin, BIST’e görece performansları,

Yatay eksen, hacim kriterine göre net alıcılı ve net satıcılı şirketlerin son 30 gün içinde kaç gün ilk 10’a girdiğini, dikey eksen ise, bu dönemde ilgili hisse senetlerinin Borsa İstanbul’da sergiledikleri göreceli performansı göstermektedir.

1. Bölge, son 30 işlem gününde yabancıların çoğunlukla net alıcı olduğu hisse senetlerinde kaç gün net alım tarafında kaldıklarını ve bu dönemki hisse senedi göreceli performanslarını,

2. Bölge, son 30 işlem gününde yabancıların çoğunlukla net satıcı olduğu hisse senetlerinde kaç gün net satım tarafında kaldıklarını ve bu dönemki hisse senedi göreceli performanslarını göstermektedir.

Yabancı Kurumların, son 30 günde alım ve satım tarafında ısrarlı olduğu hisseler için güçlülük incelemesi

Yabancıların, net alım ya da net satım tarafında ısrarlı oldukları hisselerin, son 30 gün içinde BIST 100 endeksine görece pozitif ya da negatif ayrışma sayıları (net) ve bu dönemdeki toplam göreceli performansları.

Yatay eksen, son 30 gün içinde yabancıların net alıcı / net satıcı olduğu şirketlerin bu dönemde BIST göreceli pozitif veya negatif ayrıştığı gün sayılarını, Dikey eksen ise bu dönemde ilgili hisse senetlerinin Borsa İstanbul’da sergiledikleri göreceli performansı göstermektedir.

1. Bölge, son 30 günde endeks görece pozitif ayrışma gün sayısı yüksek olan hisse senetlerini ve bu dönemki göreceli performanslarını,

2. Bölge, son 30 günde endeks görece negatif ayrışma gün sayısı yüksek olan hisse senetlerini ve bu dönemki göreceli performanslarını göstermektedir.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler