Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

ANALİZ:  Piyasalarla dünya ekonomisi arasındaki uçurumu anlamak

Lee makaleyi bir soruyla bitiriyor:  Acaba yatırımcılar bir yıldan uzun sürecek bu değişim döngüsünde şirketlerin ilk hedefinin karlılık olamayacağını kavrıyor mu?...

ANALİZ:  Piyasalarla dünya ekonomisi arasındaki uçurumu anlamak

Dünya ekonomisi Covid-19 pandemisinden toparlanmaya başladı, fakt bu toparlanma son derece kırılgan. ABD’de salgın ikinci dalga yapmaya başladı. Beijing’de yeni vakalar “sıkı yönetim benzeri” önlemlerin alınmasını gerektirdi.  Dünya nüfusunun önemli bölümünü teşkil eden Hindistan, Rusya, Afrika ve Latin Amerika’da süregelen salgın, global ekonominin uzun süre talep eksikliği ile yaşamak zorunda kalacağını anımsatıyor. Peki bu ortamda geleceği doğru iskonto ettikleri iddia edilen riskli varlıklar niçin coşkulu bir ralli ortasında?  Biz de bu tezatı anlamak için çok çaba sarfediyoruz. Eğer piyasalar haklıysa, Türkiye için de ümit var demektir, çünkü dünya ekonomisinin hızla toparlanması ihracat ve turizme büyük yarar sağlar.

 

Cevabı ararken, Carmen Lee’nin  The Straits Times’a yazdığı “Making sense of a disconnect in the global economy” başlıklı makaleyi bulduk.  Lee, kafamızdaki sorulara en mantıklı cevapları verirken, ek olarak da yarına ışık tutuyor: Piyasaların daha fazla yükselmesi kolay değil.

Lee, dünyayı sarsan salgın, jeo-politik riskler, ABD’de isyanlar gibi vahim gelişmeleri saydıktan sonra, ralliye doyamayan riskli varlıkların nasıl bir geleceği fiyatladığını soruyor.

Lee önce kısa bir ”Buhran dönemlerinde piyasalar” analizi yapıyor. Son 40 yılda günümüze benzer fırtınaların yaşandığı 7 dönem tespit etmiş. Bu dönemlerde global borsalar 15 aylı bir zaman diliminde ortalama %28 değer kaybetmiş. Akabinde başlayan  ve 28 ay süren toparlanma döneminde ise ortalama prim %70 olmuş.  Özetle, riskli varlıklar büyük şoklara kısa zamanda mütevazi sayılacak tepkiler verirken, ardından sürekli yükseliş trendini sürdürüyorlar.

Lee’ye göre, bu krzide piyasaların henüz morallerini yitirmemelerinin nedeni “daha önce görülmemiş” boyutta kamu desteğinin hızla devreye girmesi. Bir de örnek veriyor. Şehir devleti Singapur salgının ekonomik etkilerini bertaraf etmek için 4 ayda 4 ek bütçe çıkartıp, $100 milyar harcamayı taahhüt etmiş.

Halihazırda önde gelen ekonomilerde kamu desteğinin boyutu GSYİH’nın %10’u ila %40 arasında değişiyor.

“Yine de” diyor Lee, yatırımcılar 3 önemli riski göz ardı ediyor:  Bunlar pandeminin sürmesi, ispatlanmış bir aşının henüz keşfedilmemiş olması ve tüketici güveninde kalcı bozulmayla tarihi boyutta işsizliğin kesişmesinin ekonomilere vereceği kalıcı hasar.

Lee, niye rallinin sürmesinin kolay olmadığını da anlatıyor:

Şirketlerin üretim maliyetleri sosyal mesafe kurallarına uyum nedeniyle yükseldi.

Şirketler ilerleyen günlerde genişleme yatırımları yerine, bilançolarını tamir edecek ve krizin tekrarlanması durumunda operasyonların sürmesini sağlayacak mali tedbirler arayışında.

Bazı sektörlerde kalıcı bir konsolidasyon kaçınılmaz. Sonunda pazarda kalanlar kar edecek, ama bir çok şirketin hisse değeri sıfırlanacak.

Tedarik zincirlerinin yeniden düzenlenmesi lazım.  Bu çaba da maliyetleri yükseltici nitelik taşıdığı gibi, yeni yatırımlar da gerektirebilir.

Hisse senedi yatırımcıları açısından temettü oranlarının sürdürülemeyeceğinin iyi bilinmesi lazım. Ek olarak, özellikle Wall Street’te ralliyi uzun yıllardır besleyen hisse senedi geri alımlarının da sıkı bir kamu denetimine girmesi söz konusu.

Lee makaleyi bir soruyla bitiriyor:  Acaba yatırımcılar bir yıldan uzun sürecek bu değişim döngüsünde şirketlerin ilk hedefinin karlılık olamayacağını kavrıyor mu?

 

Yusuf Yüksel yazdı:  (Covid-19’da)  ikinci dalga mı geliyor?

 

Fed Sonrası borsa ve dolar ne olacak? | Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada

 

  ANALİZ: Dünya borsaları tökezledi

 

Dünya borsalarında zirveden dönüş işaretleri–ANALİZ

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler