Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Alkim Kimya İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

Alkim Kimya, yılın ilk çeyreğinde beklentimiz olan 40,8 milyon TL’nin %16,7 altında, yıllık bazda %30,2 artışla 33,9 milyon TL net kar açıkladı.

Alkim Kimya İlk Çeyrek Finansal Sonuçları

Beklentimizin altında gelen net kar rakamı

Alkim Kimya, yılın ilk çeyreğinde beklentimiz olan 40,8 milyon TL’nin %16,7 altında, yıllık bazda %30,2 artışla 33,9 milyon TL net kar açıkladı. Beklentimizin altında gelen net karda zayıf gerçekleşen operasyonel karlılık etkili oldu.

Satış gelirleri beklentimiz ile uyumlu gerçekleşti

İlk çeyrekte net satış gelirleri beklentimiz olan 167 milyon TL ile genel olarak uyumlu, yıllık bazda %2,1 azalışla 170 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Kağıt segmenti satış gelirleri yıllık bazda %9,4 azalırken, kimya segmenti satış gelirleri yıllık %6,6 artış kaydetti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla tonaj bazında sodyum sülfat satışları yıllık bazda yatay kalırken, kağıt satışları %2,4 azalış gösterdi.

FAVÖK beklentimizin altında gerçekleşti

FAVÖK yılın ilk çeyreğinde beklentimiz olan 45,5 milyon TL’nin %10,9 altında, yıllık bazda %9,4 artışla 40,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Böylece FAVÖK marjı yıllık bazda 2,5 puan artışla %23,9 seviyesine yükseldi. Kağıt segmenti FAVÖK marjının yıllık bazda 11,3 puan artış kaydetmesine rağmen, kimya segmentine ait FAVÖK marjı yıllık bazda 8,8 puan azalış gösterdi.

Kur farkı geliri net karı destekledi

Operasyonel olmayan tarafta ise, geçen yılın aynı döneminde ağırlıklı kur farkı gelirlerinden oluşan 5,8 milyon TL seviyesinde gerçekleşen diğer faaliyetlerden net gelir 1Ç20’de 15,2 milyon TL
seviyesine yükselerek net karı destekledi.

Tavsiyemizi SAT’a çekiyoruz

Beklentimizin altında gelen operasyonel kar rakamı ve net kar rakamından dolayı finansalların hisse performansına etkisinin negatif olabileceğini düşünüyoruz. Sonuçların ardından makro tahminlerimizde yaptığımız revizyon neticesinde 2020 net kar tahminimizi %10,4 yukarı yönlü revize ediyoruz. Tahminlerimizde yaptığımız yukarı yönlü revizyonlar ve benzer şirket modelimizi güncellememiz sonucunda, ALKIM için 10,66 seviyesindeki 12-aylık hedef fiyatımızı 12,50 TL’ye yükseltiyoruz. Ancak, kapanış fiyatına göre %14 düşüş potansiyeli içermesi nedeniyle AL tavsiyemizi SAT’a çekiyoruz. 2020 yılı tahminlerimize göre, ALKIM 12,1x FD/FAVÖK ile 3-yıllık tarihsel ortalaması olan 6,1x’e göre %99,1, benzer şirketler medyanı olan 7,0x’e göre %71,9
primli işlem görüyor.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler