Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Aksam Raporu:  Gelişen Piyasalar ağır baskı altında,  dolar/TL 6.06’da tutunuyor

Gelişmekte Olan Piyasalar son bir ayın en kötü gününü geride bırakmak üzere. Latin Amerika işlemlere başlarken, MSCI GOP Hisse Endeksi…

Aksam Raporu:  Gelişen Piyasalar ağır baskı altında,  dolar/TL 6.06’da tutunuyor

Gelişmekte Olan Piyasalar son bir ayın en kötü gününü geride bırakmak üzere. Latin Amerika işlemlere başlarken, MSCI GOP Hisse Endeksi günlük %1.1 değer kaybediyor, altın $1.600 onsu aştı ve Dolar Endeksi 99.40’ı denerken, tüm Latin Amerika para birimleri de satıcılı.  Avrupa zayıf ekonomik verilerle satıclı. Avrupa hisse endeksi Stoxx600 günü %0.47 değer kaybıyla kapatırken, Wall Stret’de DJ30 TSİ 20:00’de 250 puan düştü. Raymond James yatırım bankası Covid-19’u “Çin’in  Çernobili” olarak nitelerken, “daha en kötüsünü yaşamadık” uyarısnı da ekledi.

 

Türkiye’de ise 10 yıllık DİBS faizi 8 puan yükselerek günü %11.41’de kapattı. Borsa politik haberler ve İş Bankası çekişmesi nedeniyle günü %1 kayıpla kapattı. Gün boyunca satıcılı seyrden TL, seans kapandıktan sonra 6.0576’ya kadar yükseldi. Fakat, yatırımcılar TCMB’nin yarın 50 baz puan veya daha fazla faiz indirmesi ihtimalinden tedirgin.

IKON Menkul dövizde günü şöyle özetledi:

 

USDTRY-6.0720 Düzeyine Kadar Yükseldi…

Corona Virüsüne ilişkin küresel endişelerin tekrardan artmasıyla  gelişmekte olan ülke para birimleri Dolar karşısında değer kaybediyor.

Buna ek olarak Libya’daki gelişmeler de USDTRY’deki yükselişe katkı  sağladı. Bu gelişmeler eşliğinde USDTRY paritesi 6.0500 direncini  geçerek 6.0720 düzeyine kadar yükseldi. Yükselişin devamında 6.1490 ve 6.2930 direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 6.0500 ve

5.9700 destek oluşturabilir.

 

Destkekler 5.0500-5.9700-5.9315

Dirençler 6.1490-6.2930-6.4700

 

Finans Uzmanı Mehmet Yörük özel raporunda piyasaları sarsan gelişmeleri şöyle özetledi:

USD TRY kuru biz bu yazıyı yazarken 6,06 civarında işlem görüyor. Sabah bültenlere baktığımızda jeopolitik gelişmeler, Koronovirus nedeniyle risk iştahında eksiliş ve kaliyete kaçış olarak nitelendirdiğimiz para birimi olarak USD’ye ve Amerika’nın hazine tahvillerine bir yönelim var.   Genel olarak gelişmekte olan ülkeler parası ve borsaları hafif satıcılı.

 

İdlib

 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığındaki Türk heyeti, Rus heyetiyle İdlib konusunu görüştü. Türk heyeti, sahada gerginliğin süratle azaltılması ve insani durumun daha fazla kötüleşmesinin önüne geçilmesi gereğini vurguladı.

Görüşmede, İdlib’de Soçi mutabakatı kapsamında varılan mutabakatların tam olarak uygulanması ve ihlallerin engellenmesi amacıyla alınabilecek önlemler istişare edildi. Görüşmelere bugün de kaldığı yerden devam edilecek.

Öte yandan Birleşmiş Milletler’den de İdlib açıklaması geldi. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, yazılı açıklama

yaparak, Suriye’nin kuzeybatısı İdlib’de devam eden krizin “dehşete düşüren” yeni bir seviyeye ulaştığı konusunda uyarıda bulundu.

 

Soçi mutabakatında Kerim HAS’ın yorumlarına göre muhalif grupların silahsızlandırılması maddeleri vardı. Rus tarafı sanırım bu maddelere atıf yaparak daha önce yaptıkları açıklamalarda Türkiye’nin bu maddenin gereğini yapmadığında ısrarcılar.

 

Türkiye, Esad rejimi askerlerinin  Şubat sonuna kadar Türk kontrol noktalarının bulunduğu M4 ve M5 karayolunun arkasına geri dönmesini isterken, M5 karayolunu Lazkiye’den Halep’e kadar artık fiilen kontrol eden rejim geri çekilmeye hiç niyetli değil.  Bugün Beşir Esad’dan bir açıklama geldi.

 

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, güçlerinin Rus destekli askeri saldırılarındaki hızlı kazanımlarının, kendisini iktidardan devirmeye çalışan dokuz yıllık isyanın nihai yenilgisinin başlangıcı niteliğinde olduğunu belirtti.  Ancak devlet televizyonuna konuşan Esad çatışmanın henüz bitmediği konusunda da uyardı. Suriye hükümetine bağlı kuvvetler, dün Türkiye ile Rusya arasında yapılacak görüşmeler öncesinde Halep vilayetinin batı kesiminde Türkiye’nin desteklediği muhaliflerin elinde bulunan toprakların büyük bölümünü geri almış ve militan grupları “bulundukları yerde” ortadan kaldırmak için saldırılarını sürdüreceklerinin mesajını vermişlerdi. Esad, “Bu kurtarmanın, savaşın, bütün komploların ve terörün bittiği anlamına gelmediğinin farkındayız, ancak nihayetinde hataları yüzlerine vurulacak” dedi. Esad “Bu muhaliflerin tamamen yenilgiye uğratılması için bir başlangıç. Er ya da geç yenilecekler” dedi. Esad, “Halep ve İdlib’i kurtarma savaşı, tüm Suriye topraklarını kurtarma savaşı gibi devam edecek” dedi.

 

Burada yazılanlardan görüldüğü kadarıyla tarafların pozisyonları oldukkça kesin ve uzlaştırılmaları kolay değil. Özellikle Esad tarafının saha kazanımlarından sonra masada kendilerini güçlü hissettikleri demeçlerinden anlaşılmaktadır.

 

Idlib ve civarı hava sahası kontrolu Ruslar’da oldugu sürece de kara kuvvetlerinin Esad güçlerini geri mevzilere çekilmesini zorlaması zor olacaktır. Son günlerde Türkiye ile ABD arasında yakınlaşma var. Eğer Suriye güçlerinin önemli noktaları ABD tarafından hava kuvvetleriyle vurulur ise Rusya ile müzakerelerde yol alınabilir kanaatindeyiz.

 

Libya konusu ısınıyor

 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının, Libya silah ambargosunu gözlemlemek üzere, aralarında savaş gemilerinin de olduğu güçleri bölgede konuşlandırma konusunda prensipte anlaştığını açıkladı.  İtalya Dışişleri Bakanı Luigi di Maio, Brüksel’deki toplantı sonrasında dün gazetecilere yaptığı açıklamada 2011’de başlatılan ancak neredeyse uygulanmayan BM silah ambargosuna atıfta bulunarak “Libya’ya silah akışını durduracak bir görev gücü kurma konusunda hepimiz hemfikiriz” dedi.

 

Kararla  birlikte Avrupa Birliği güçleri hava, deniz kuvvetleri ve uydu sistemleri ile birlikte Libya’da çatışan taraflara silah sevkiyatının önüne geçmeye çalışacak. Yeni görevle Avrupa’ya olası göç dalgasının da önüne geçmeye çalışıyor. Rusya, Türkiye ve diğer güçlerin silah ambargosunu delmesi durumunda güç kullanımının söz konusu olup olmadığı sorulan AB’nin dış politikadan sorumlu baş bürokratı Josep Borrell “Güçlerimiz orada gezinti amaçlı bulunmayacak”

yanıtını verdi. Borrell görevin Mart sonuna kadar sürmesinin beklendiğini açıkladı.

 

Görev, jeopolitik sorunlarda askeri güç kullanımı olarak ilk kez AB’nin test edilmesi sonucunu da doğuracak. Diplomatların verdiği bilgiye göre, Avusturya’nın, herhangi bir deniz misyonunun Avrupa’ya daha fazla göçmen getirebileceği yönündeki endişelerini gidermek için, AB misyonu göçmenlerin kullandığı deniz yollarından uzakta duracak ve silah kaçakçılığının büyük bölümünün yapıldığı Doğu Akdeniz’deki şüpheli gemileri inceleyecek.

Devriye ilk başta uluslararası sularda faaliyet gösterecek.  Borrell, top mermisi ve ağır silah sevkiyatı yapılan Mısır-Libya kara sınırında AB’nin devriye gezmesi beklenemeyeceğini de söyledi.

 

TCMB Faiz kararı Yarın

 

Bilindiği üzere TCMB PPK toplantısı yarın yapılacak. 1 haftalık repo faizi halihazırda %11,25’de.   PPK’da faizin %0,50 düşürülmesi beklenmektedir.  Bizim de beklentimiz bu yöndedir.  JP Morgan yapmış olduğu değerlendirmede;

  • Enflasyonun yılın ikinci çeyreğinde tek haneli rakamlara ineceğini,
  • Endüstriyel çıktının zayıf seyrettiğini ve global ortamın faiz düşürülmesine olanak tanıdığını,
  • Liranın son zamanlarda %3 değer kaybetmesinin enflasyonda yukarı risk taşıdığını ve fakat yönetilebileceğini,
  • Temmuz ayından itibaren 1 haftalık repo faizinden tek hane görülebileceğini ve 2020 yılını tek hane %9 olarak bitirebileceğinibelirtmiştir. TCMB’nin faizi belirlerken geçmiş enflasyona degil, gelecek enflasyon beklentilerine baktığını belirten JP Morhan ekonomisti Yarkın Cebeci, 12 ve 24 aylık enflasyon beklentilerinim sırasıyla 9,5% ve 8,5% olduğuna dikkar çekmiştir. Bu bakış açısıyla Türkiye 1,1125 / 1,085 -1 = %2,5 reel faiz vermektedir.

 

 

Korona dünya ekonomisine alarm verdirtti

Rand düştü: Moody’s yatırımcıları Güney Afrika ekonomisi hakkında uyardı

 

Dünya ve Türkiye ekonomisini bekleyen 2 kritik hafta

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler