Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

AKŞAM Raporu:  Dünya piyasaları peynir gemisine döndü

Çin’den gelen koronavirüs’e aşı bulunduğuna dair haberler ve dünya ekonomisinin gücünü ölçen JP Morgan bileşik PMI endeksi başta ADP istihdam…

AKŞAM Raporu:  Dünya piyasaları peynir gemisine döndü

Çin’den gelen koronavirüs’e aşı bulunduğuna dair haberler ve dünya ekonomisinin gücünü ölçen JP Morgan bileşik PMI endeksi başta ADP istihdam gibi birinci derecede ekonomik verilerin güçlü gelmesi sayesinde S&P500 yeni bir rekora imza atarken, Türkiye’nin de içinde bulunuğu Gelişmekte Olan Piyasalar (Ülkeler = GOÜ) MSCI Hisse Endeksi günlük %0.67 prim yaptı. Latin Amerika’da primler %1.5’a yaklaştı.

Ancak, Dünya Sağlık Örgütü aşı keşfedildiği iddiasına şüpheyle yaklaştı. Çin’in belki onbinlerce vakayı sakladığı, hastalığın Asya geneline ve Afrika’ya yayılabileceği uyarıları da göz ardı ediliyor. Bu yüzden dünyada bir peynir gemisi rallisinden söz etmek mümkün.

 

Türkiye piyasaları ise günü yatay tamamlarken, Reuter’s göre, kamu bankaları döviz kurunu sabit tutak için aslanlar gibi mücadele veriyor. Hazine ise Şubat-Mart’ta TL60 milyara varan yeniden borçlanma yükünü hafifletmek için 4 değişim, yani vade uzatma ihalesi açtı.

 

Risk iştahının geri gelmesiyle global fonların tepkisi artık geleneksel hale geldi. Altın $1.559/onsa kadar satılırken, WTI ve Brent petrol prim yapmaya başladı. ABD gösterge 10 yıllık DİBS’in faizi  bir haftada 14 baz puan yükselerek %1.64’e erişti.

Vietnam da Rusya ve Hong Kong gibi Çin’den uçuşları yasaklayan ülkelere katılırken, epidemiğin merkezi Wuhan’da çalışan bir doktor video çekerek gerçek vaka ve ölü sayısının gerçeğin kat be kat üstünde olduğunu anlattı.

Bu ortamda global yatırımcılar Fed ve diğer rezerv para merkez bankalarını gerekirse faizleri indirerek onları kurtaracağına bahse giriyor. Halbuki, sorun moralsizlik veya korku olduğu zaman, ne maliye ne de para politikası etki yapıyor.

Bloomberg’e göre Çin borsalarında alımlar kamu emriyle yapılıyor.  Nakit akımı zayıflayan Çin ve Hint firmalarının temerrüt riski artarken, GOÜ şirketleri Ocak ayında $111 milyar tahvil ihraç ederek yeni bir rekor kırdı.

Yeni Reuters yatırımcı anketine göre, koronavirüs salgınının uzaması, GOÜ para birimleri üzerinde büyük baskı yaratacak. S&P500’de ise kote firmaların yarısı karlarının önemli bölümünü Çin’den sağlıyor.

 

Türkiye’de Borsa sadece %0.15 prim yaparken, 5 ve 10 yıllık DİBS getirileri sırasıyla 7 ve 11 baz puan yükseldi. Gün içinde 6.00’a yaklaşan dolar/TL paritesi ise gece yeniden 5.98 bandına döndü.

Fakat Reuters’a konuşan  bir yetkili, kendilerini ‘Milli takım’ diye adlandıran kamu bankası traderlarının günün her saati liraya müdahale etmek için hazır bulunduğunu söyledi.

Liranın dolar karşısındaki değer kaybı son üç yılda yüzde 36, beş yılda da yüzde 61 olurken, banka müşterileri özellikle 2018’de yaşanan kur krizinden sonra ekonomiye ilişkin beklentiler nedeniyle birikimleri döviz cinsinden tutma alışkanlığı kazandı.

Öte yandan, hükümetin yüksek enflasyona rağmen Merkez Bankası’nı faizleri düşürmek konusunda ‘yönlendirmesiyle’ getirisi düşen lira cinsi yatırımların cazibesini daha da düşmüş oldu. Merkez, son beş toplantıda faizleri 1275 puan indirmişti.

Bu iki gelişme birleşince kurum ve bireylerin toplam döviz hesapları 200 milyar dolara kadar yükselerek, tarihi rekor seviyelere geldi.

Reuters’a konuşan konuya yakın kaynaklar, kamu bankalarının hesaplarındaki bu döviz birikimiyle bir tür ‘döngü’ yaratarak, liradaki değer kaybını hafifletmeye çalışıyor.

Reuters’ın hesabına göre, kamu bankaları bu yolla Merkez Bankası’nın döviz rezervine mart ayından bu yana 32 milyar dolar girdi sağladı.

Kaynaklara göre, kamu bankaları döviz karşılığı Merkez Bankası’ndan lira alıyor, daha sonra bu lirayı Merkez Bankası’na tekrar yatırıyor.

 

Çetin Ünsalan Yazdı: Gösterge, dolar eğilimi

 Piyasalarda büyük çalkantıya hazır mısınız?

Güldem Atabay: Lira çarpılacak ama virüsten değil

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler