Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Akçansa 3. Çeyrek Finansal Sonuçları

Akçansa 3Ç2020'de 64,9mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir. Bizim beklentimiz Şirket'in bu çeyrekte 52mn TL kar elde etmesi yönündeyken, piyasanın ortalama kar beklentisi 59mn TL idi.

Akçansa 3. Çeyrek Finansal Sonuçları

Akçansa 3Ç2020’de 64,9mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir. Bizim beklentimiz Şirket’in bu çeyrekte 52mn TL kar elde etmesi yönündeyken, piyasanın ortalama kar beklentisi 59mn TL idi. Operasyonel karlılığın tahminimizin üzerinde gerçekleşmesi ve net finansman gideri beklentimize karşın Şirket’in net finansman geliri kaydetmesi, tahminimizde sapmada etkili olmuştur. Akçansa 3Ç2019’da ise 28mn TL ana ortaklık karı elde etmişti. Ertelenmiş talebin etkisi ile ihracattaki güçlü görüntünün devam etmesi ve finansman giderlerdeki gerileme karı destekleyen faktörler olmuştur.

Şirket’in satış gelirleri, %21,2 oranında artarak 241,8mn TL’ye çıkan ihracatın önemli desteği ile, yıllık %10 oranında artarak 537,1mn TL’ye yükselmiştir. Düşen akaryakıt giderleriyle birlikte maliyetlerdeki görece düşük yükselişe bağlı olarak brüt kar yıllık %43,5 oranında artarak 115,9mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise 5,1 puan artarak %21,6 olmuştur. FAVÖK de yıllık %43,5 oranında artarak 118mn TL’ye (ortalama piyasa beklentisi 108mn TL) yükselirken, FAVÖK marjı 5,2 baz puan artarak %22,0 olarak gerçekleşmiştir. Diğer yandan, Şirket bu çeyrekte 2,6mn TL net finansman geliri kaydetmiştir. Şirket 3Ç2019’da 37,4mn TL net finansman gideri kaydetmişti.

Şirket’in net borcu çeyreksel bazda yaklaşık 51mn TL azalarak 344mn TL’ye gerilerken, net borç / FAVÖK (yıllık) oranı 1,2x ile düşük oranda kalmaya devam etmiştir.

2020 yılında satış gelirlerinin bir önceki yıla yakın gerçekleşebileceğini öngörürken, net karın da net finansman giderlerdeki düşüşün desteğiyle bir önceki yılın üzerinde gerçekleşebileceğini öngörüyoruz.

Akçansa’nın hedef piyasa değerini, tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve piyasa çarpanındaki güncellemelere bağlı olarak 2.374mn TL’den 2.909mn TL’ye yükseltirken, hedef hisse fiyatını da 12,40TL’den 15,20TL’ye revize ediyoruz. Akçansa hedef hisse fiyatımıza göre %10,8 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, Akçansa ile ilgili daha önceki  “TUT” önerimizi “EKLE” olarak değiştiriyoruz.

Raporun Tamamına Buradan Ulaşabilirsiniz

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ziraat Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler