Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Ak Yatırım’dan Hisse Önerileri Raporu

Kurda oynaklığın azalması, sendikasyon yenilemeleri ve Ekim sonundan başlayarak açıklanacak 3Ç20 kârları bankaları öne çıkarabilir.

Ak Yatırım’dan Hisse Önerileri Raporu

Kurda destekleyici adımlar bir süre bankaları ön plana çıkarabilir. Türk hisse senetleri Eylül ayında yabancı yatırımcı payının da azalmasıyla yurtdışından ayrışmasını sürdürdü. Eylül ayı kurdaki zayıflamanın sürdüğü, ancak ayın son haftasından başlayarak TL’yi destekleyici adımlar gözlediğimiz bir dönem oldu.

Kurda oynaklığın azalması, sendikasyon yenilemeleri ve Ekim sonundan başlayarak açıklanacak 3Ç20 kârları bankaları öne çıkarabilir. Ayrıca 3Ç20 beklentilerine paralel olarak perakende, dayanıklı tüketim, otomotiv ve teknoloji sektörlerinde ilginin süreceğini tahmin ediyoruz.

Önümüzdeki bir ay için banka ağırlığını artırma kararımıza paralel olarak portföye Garanti Bankası’nın ekliyoruz. Buna karşılık model portföyümüzden Koç Holding hissesini çıkarıyoruz. Koç Holding’e ilişkin kararımız hissedeki yoğun yabancı satışı sonrası ilginin zayıf kalmasını yansıtıyor. Ekim ayında da Koç hisselerinin endeksin altında getiriye sahip olacağını düşünüyoruz.

BIST’i hafif bir farkla geçtik. En son portföy değişikliklerini duyurduğumuz 4 Eylül itibarıyla portföy getirimiz %6,1 oldu. Bu dönemde BIST toplam getiri endeksinin %0,6 üzerinde getirimiz oldu. Aylık getiride Şişe Cam, Doğan Holding, Tofaş Oto ve Arçelik öne çıkarken, Fonet, Koç Holding ve BIM ortalama getiriyi düşüren hisseler oldu.

Eylül ayının ardından, model portföy öneri listemizin (yayımlamaya başladığımız 2014 başından bugüne kadar olan) getirisi %306 oldu. Aynı dönemde getirimizi karşılaştırdığımız BIST-100 toplam getiri endeksi getirisi (temettü getirisi için düzeltilmiş) %105 oldu. Buna göre portföyümüzün göreceli getirisi %98’de kaldı.

Hisse Önerileri

Arçelik

Yatırım teması:

Arçelik gelirlerinin yaklaşık %60’ını uluslararası satışlardan elden eden ihracata yönelik bir şirkettir. Covid-19 pandemisi şirketin ihracat satışlarını olumsuz etkilese de, Mayıs ayından itibaren Avrupa ekonomisinin yeniden açılması (1Y20 itibariyle Avrupa satışları şirketin toplam satışlarının %44’ünü oluşturmakta) ile Arçelik’in 2Y20 operasyonlarında kademeli bir iyileşme sağlayacaktır. Aslında, Mayıs ayında Almanya ve Doğu Avrupa’da toparlanma başladı ve Haziran ayında Arçelik’in faaliyet gösterdiği bütün Avrupa pazarları büyüme gösterdi. Arçelik yönetimi Avrupa’da yaşanan kapamaların ardından ertelenmiş taleple birlikte 3Ç20 siparişleri bu güçlü eğilimin devam ettiğini söyledi.

Para birimleri açısından bakıldığında, ihracat satışları zayıf TL’den ve marjlar yüksek €/$ paritesinden olumlu etkilenmektedir. Ek olarak, döviz bazlı hammaddeler olan çelik ve plastikte yaşanan düşüş eğiliminin 2Y20’de devam etmesini ve marjları desteklemesini öngörüyoruz.

İç piyasada ise (1Y20 itibariyle Türkiye satışları şirketin toplam satışlarının %40’ını oluşturmakta) bayilerin düşük stokları dikkate alındığında 2Y20’de büyümenin devam etmesini bekliyoruz.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler:

Güçlü nakit akışı ve net kar momentumu hisseyi destekleyecek faktörler olarak sıralanabilir.

Değerleme:

Arçelik hisseleri 2020T olan 6,3x FD/FAVÖK ve 10,5x F/K çarpanları ile işlem görmektedir.

 

Bim

Yatırım teması:

Bim güçlü operasyonel performans ve sağlıklı bilanço yapısı (döviz açık pozisyonu yok) ile mevcut ortamda defansif yapısı ile öne çıkıyor. Bim koronavirüs salgınından tüketicilerin evde tüketimin artışına paralel sepet büyüklüklerini hızla arttırdığından olumlu etkilendi. Ayrıca, Bim tüketici tarafından kabul görmüş özel markalı ürünlerdeki yüksek pay (toplam satışlarda% 67) müşteri trafiğini desteklemeye devam edeceğini düşünüyoruz.

FİLE (süpermarket) formatı ile Bim’in uzun vadeli büyüme hikayesi sağladığını düşünüyoruz.

2020’de yıllık bazda %28 ciro büyüme ve %7,9 FAVÖK marjı öngörüyoruz.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler:

Güçlü nakit akışı, devam eden ciro büyümeleri ve net kar momentumu hisseyi destekleyecek faktörler olarak sıralanabilir.

Değerleme:

Şirket için yaptığımız varsayımlar üzerinden hesapladığımız 9,2x 2021T FD/FAVÖK ve 19,5x F/K ile işlem görmektedir. Hedef fiyatımız olan 75.00 TL/hisse %8 yukarı potansiyel sunmaktadır.

 

Coca Cola İçecek

Yatırım teması:

Coca Cola İçecek (CCI) hissesi, Covid-19 önlemlerinin Şirket’in yüksek kar marjlı yerinde tüketim satışları üzerinde oluşturması beklenen negatif etki nedeniyle son 3 aylık dönemde baskı altında kaldı. Yurt içi satışlarda bu satış kanalının ağırlığının yüksek olması nedeniyle (toplam içindeki payı %25), ikinci çeyrek satış performansı zayıf olacaktır. Ancak, önlemlerin beklentilerden daha erken kaldırılmaya başlanması ve özellikle Orta Asya’da satış performansının çok fazla etkilenmemesini göz önünde bulundurduğumuzda, CCİ’in tüm yıl konsolide satış performansı için endişelerimiz azaldı.

Bununla beraber, 2020 yılı için toplam satışlarda %8 daralma bekliyoruz ve Covid-19 öncesi performansın 2021 yılında tekrar yakalanacağını öngörüyoruz. Karlılık tarafında ise, yönetimin maliyet düşürücü önlemlerinin kar marjındaki daralmayı sınırlayacağını hesaplıyoruz.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler:

Yerinde tüketim kanalındaki trafiğin beklenenden daha hızlı toparlamasının, yüksek marjlı ürünlerin toplam içindeki payını artıracağı için, Şirket’in karlılığı, dolaysı ile hisse için önemli bir itici güç olabileceğini düşünüyoruz.

2020 yılında Şirket’in ana odak noktası nakit yönetimi olacaktır. Ancak, daha uzun vadede inorganik büyüme potansiyelleri ortaya çıkabilir.

Değerleme:

CCİ’in değerlemesinde eşit ağrılık vererek İNA ve çarpan yöntemlerini kullanıyoruz. hedef fiyatımız olan 56.00 TL/hisse %21 yukarı potansiyel sunmaktadır. Ayrıca, Şirket için yaptığımız varsayımlar üzerinden hesapladığımız 5.7 2021T FD/FAVÖK ve 12.2 F/K, benzer şirketlerin ortalamasına göre %35 ve %48 iskontoludur.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ak Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler