Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Ak Yatırım Şirket Raporu – Söktaş Tekstil

Söktaş Tekstil yönetimi ile yaptığımız toplantıda, devam eden operasyonları ve şirketin gelecekteki beklentileri hakkında görüştük. Yönetimin uzun vadeli bir hedefi olan, Şirket borçluluğunu azaltma ve gelecekte temettü ödeyen bir yapıya ulaşma isteğini, toplantıdan edindiğimiz en önemli izlenim olarak değerlendiriyoruz.

Ak Yatırım Şirket Raporu – Söktaş Tekstil

Gelecek vadeden büyüme hikayesi…

Söktaş Tekstil yönetimi ile yaptığımız toplantıda, devam eden operasyonları ve şirketin gelecekteki beklentileri hakkında görüştük. Yönetimin uzun vadeli bir hedefi olan, Şirket borçluluğunu azaltma ve gelecekte temettü ödeyen bir yapıya ulaşma isteğini, toplantıdan edindiğimiz en önemli izlenim olarak değerlendiriyoruz. Yönetim, bu bağlamda, borçların azaltılması amacıyla kârlı olan süt işletmesinin (Efeler Çiftliği) 2021 yılı içerisinde planlanan halka arzından elde edilecek gelir ve kullanılmayan gayrimenkullerin elden çıkarılmasını da içeren bir yol haritası belirledi. Bunun yanı sıra, tekstil işinin de 2021’in ikinci yarısında iyileşme göstererek Covid-19 öncesi seviyelere dönmesi bekleniliyor.

Tekstil işinde normalleşmeye dönüş…

Tekstil işi, Covid-19 ile ilgili sipariş iptallerinden ciddi şekilde olumsuz etkilendi ve dolayısıyla dokuma segmentinin kapasite kullanım oranı bu yıl %80 seviyelerine geriledi. Bunun sonucunda 9A20’de yaklaşık 25mn TL (1Y20’de 20mn TL) FAVÖK kaybı yaşandı. Bununla birlikte, tedarikçiler için toparlanmanın genellikle perakendecilerden 2-3 çeyrek önce gerçekleştiği (sonbahar / kış sezonu siparişleri yılın başında verildiği) düşünüldüğünde, yönetim tekstil işinin 2021’in ilk çeyreğinde tam olarak iyileşmeye başlamasını öngörüyor.

Borcun azaltılması 2021’de ana tema olmaya devam edecek…

Şirket 2020 yılında borcu azaltmak amacıyla toplam 70 milyon TL kaynak sağladı. Bu tutarın 38 milyon TL’si sermaye artırımından, kalan 32 milyon TL’si ise karlı süt işletmesi olan Efeler Çiftliği’nin %16 hissesinin İstanbul Portföy’ün Tarım ve Teknoloji fonuna satışından sağlandı. Yönetim, Efeler Çiftliği’nin halka arzına yönelik hazırlıkları sürdürüyor. Bu halka arz ile birlikte şirkete daha fazla nakit girişisağlanacak. Ayrıca, Aydın/Söke’de atıl durumda olan gayrimenkulün (defter değeri 46 milyon TL) elden çıkarılması da gündemde yer alıyor.

2021’de net kar elde edebilir…

Tahminlerimize göre, Söktaş’ın FAVÖK’ü 2021’de %100 büyüme kaydedebilir ve bunun sonucu olarak net kara geçebilir. Bu durumun hisse için itici güç olabileceğini öngörüyoruz. Yaptığımız tahminler doğrultusunda Şirket 2021T FD/FAVÖK çarpan 7,5x ile işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ak Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler