Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Ak Yatırım hisse senedi portföy önerisi

Ak Yatırım, öneri portföyünden Fonet Yazılım ve İş Bankası C hissesini çıkardı ve Yapı Kredi Bankası’nı öneri portföyüne ekledi.

Ak Yatırım hisse senedi portföy önerisi

Öneri portföyümüzden Fonet Yazılım ve İş Bankası C hissesini çıkarıyor ve Yapı Kredi Bankası’nı öneri portföyümüze ekliyoruz. Fonet Yazılım 15 Ocak’ta listeye dahil ettiğimizden dünkü kapanış fiyatına göre BIST-100 endeksinin %13,9 üzerinde getiri sağladı. Hisse halen 12 aylık hedef fiyatımıza göre %8 yukarı potansiyel taşıyor. Yakın vadede zayıf gelen 4Ç19 sonuçları ile hissede baskı olabileceğini düşünüyoruz, ancak Fonet’i beğenmeye devam ediyor ve Endeksin Üzerinde önerimizi koruyoruz.

Bankalar tarafındaysa İş Bankası portföye dahil ettiğimiz tarihten bu yana %26 düzeyinde getiri sağladı ve getiri BIST -100 toplam getiri endeksine paralel gerçekleşti. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Yapı Kredi’nin hissedarlarından Unicredit yaklaşık %12’lik hissenin satışını tamamladı. Hisse üzerindeki baskının ortadan kalkması ve bunun kısa vadeli olumlu fiyat etkisi beklentisiyle Yapı Kredi Bankası’nı portföye ekliyoruz. Her iki bankada da ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ şeklindeki yatırım görüşümüzü ise koruyoruz.

En çok beğendiğimiz hisseler

Anadolu Cam

Yurt içi talepteki toparlamanın 2020’de de devam etmesini beklerken, güçlü ihracat hacimleri ve Rusya’da daha önce faaliyetleri durdurulan bir fabrikanın bir kısmının yeniden devreye alınması ile Şirket’in önümüzdeki dönem büyüme ve karlılık görünümü açısından destekleyici olacaktır. Anadolu Cam, bu olumlu görünüme rağmen, 4.5 FD/FAVÖK ve 5.5 F/K ile benzer gruba göre %57 ve %68 iskontolu işlem görmektedir.

Anadolu Cam’ın ana hissedarı Şişe Cam, yakın zamanda Grup’un uzun vadeli stratejileri, global rekabet koşulları ve yaratılacak potansiyel sinerjileri göz önünde bulundurarak, Şişe Cam bünyesinde bulunan şirketleri tek bir çatı altında birleştirme kararı aldı. Birleşme rasyoları henüz açıklanmazken, bizim yaptığımız hesaplamalar, Anadolu Cam için önemli bir yukarı potansiyel sunmaktadır. Ayrıca, hisse senedi, ayrılma hakkı fiyatı olan 4.44 TL/hisse’nin yaklaşık %10 altında işlem görmektedir.

Anadolu Efes

AB InBev birleşmesi ile elde edilen sinerjilerin, Anadolu Efes’in yurt dışı operasyonlarında geçtiğimiz iki yılda gözle görülür bir karlılık artış sağladı. Rusya ve Ukrayna pazarlarında, önümüzdeki dönemde sağlanacak pazar payı kazanımlarının ise operasyonel kaldıraç etkisiyle nispeten zayıf yurt içi pazar görünümünü fazlasıyla telafi etmesini öngörüyoruz.

Merter’de bulunan arsa satış sürecinin tamamlanması ile Şirket operasyonel nakit akışını güçlendirmeyi hedefliyor. Satıştan elde edilen 270 milyon TL, 4Ç19’da 265 milyon TL’lik bir kerelik net kar yazılmasını sağlayacak.

Anadolu Efes’in bira operasyonları için hesapladığımız 6.0x 2020T FD/FAVÖK, son 3 yıllık ortalamasına göre %25 iskontoya işaret etmektedir.

Garanti Bankası

Özellikle rakiplerine göre daha yüksek düzeyde sermaye rasyolarına sahip olması ve sorunlu kredi karşılık rezervlerinin (serbest karşılıklar dahil) olası bir dalgalanma durumunda rakiplerine kıyasla daha kuvvetli koruma sağlaması nedeniyle Garanti Bankası’nı Model Portföyümüzde tutmaya devam ediyoruz. Banka, ayrıca bilanço yapısı ve TÜFE’ye endeksli menkul kıymetlerin sağlayacağı katkı ile marjlarını savunma konusunda avantajlı görünüyor.

Garanti Bankası 2019’da büyüme tarafında ihtiyatlı bir politika izledi, marjların korunmasına ve sorunlu kredileri için karşılık rezervlerini artırmaya yöneldi. 2020 yılında güçlenen marjlar, gerileyen karşılık giderleri ve hızlanan aktif büyümesi ile bankanın kârında anlamlı bir artış bekliyoruz.

Banka için kâr tahminlerimiz yıllık ortalama %30 gibi bir artışla 2020-2021 için sırasıyla 9,6 milyar TL ve 11,2 milyar TL düzeyinde bulunuyor. Buna göre özkaynak kârlılığının da 2019’daki %12,3 seviyesinden %16,0 – %16,5 aralığına yükseleceğini düşünüyoruz.

Koza-İpek Holding

18 Aralık’ta duruşması görülecek olan Koza-İpek Holding davasının sonuçlanması ve Söğüt Madeni ile ilgili Gübretaş’la yeni bir redevans anlaşmasının yapılması Koza Altın için takip ettiğimiz en önemli iki katalisttir.

Şirketin altın üretimini 2018’deki 263bin onstan 2019 yılında 330bin onsa çıkarmasını bekliyoruz. Şirket 9 aylık finansallarının açıklanmasının ardından üretim beklentisini 330-350bin ons seviyesine yükseltmişti. Koza Altın BIST 100 endeksinde işlem gören şirketler arasında bilançosunda en yüksek nakit barındıran şirketlerden biridir. Eylül itibariyle 3,8milyar TL seviyesindeki net nakit pozisyonu toplam varlıkların %65’ine, cari piyasa değerinin ise %33’üne denk gelmektedir. Koza Altın; satışlarının tamamının USD cinsinden olması itibariyle, TL’de değer kaybı yaşandığı dönemlerde, en iyi korunma sağlayan hisselerden biridir.

Altın fiyatlarının sene başındaki 1.300 Dolardan 1.500 Dolar seviyelerine yükselmiş olması hisse performansını desteklemektedir.

Migros

Migros’un güçlü operasyonel performansının düşen faiz ortamı ve TL’nin stabilizasyonu ile desteklenmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca önümüzdeki dönemde tüketici güveninin artması sepet büyüklüğünü olumlu etkilemesini bekliyoruz.

2020’de borç azaltma devam edecek. şirket yönetimi güçlü FAVÖK ve elinde kalan gayrimenkulllerin satışıyla Avro borcunun 300-350 milyon Avro’ya düşürmeyi hedefliyor (3. çeyrek itibariyle borç 462 milyon Avro).

Migros’da hissesi olan girişim sermayesi fonu BC Partners 22 Kasım’da 20 milyon nominal adet Migros hissesini piyasada 22.5 TL’den sattı. Halen Migros’ta doğrudan ve dolaylı olarak %12 hissesi kalan fon satıştan sonra 90 gün satmama taahhüdü verdi (22 Şubat’ta sona eriyor).

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası’nı artan net faiz marjı ve rahatlayan karşılık giderleri paralelinde 2020 yılı kârlılığına ilişkin olumlu beklentilerimiz nedeniyle öneri listesine dahil ettik. Banka sorunlu krediler için muhafazakar bir yaklaşımla karşılık ayırdığı için 4Ç19’da net kârı düşük geldi ve öz kaynak kârlılık oranı önemli ölçüde geriledi.

Banka hissedarlarından Unicredit’in %12’lik hisseyi piyasada satmasının ardından hisse üzerindeki belirsizlik baskısının önemli ölçüde azaldığını düşünüyoruz. Diğer taraftan Unicredit’in halen sahip olduğu %20 hissenin olası satışı için Kasım 2021 tarihine kadar satmama taahhüdü bulunuyor.

Yapı Kredi için net kâr tahminlerimiz 2020 için 6,35 miyar TL ve 2020 için 7,5 milyar TL düzeyinde bulunuyor ve yıllık yaklaşık %40 gibi bir büyümeye işaret ediyor. Bu artışla birlikte bankanın 2019’da %9,0 düzeyinde olan öz kaynak kârlılık oranının da %14,0 – %14,5 aralığına yükselmesini bekliyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ak Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler