Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Ak Yatırım:  Borsa’da bu ay öne çıkacak sektörler

Kurda istikrarın sağlanmasıyla yukarı yönlü hareketin Mart sonrası (Covid-19’u takiben) olduğu gibi, nispeten kuvvetle 3Ç20 beklentilerine paralel olarak perakende, dayanıklı tüketim, otomotiv ve teknoloji ağırlıklı olmasını ve bu sektörlerde de ilginin nispeten defansif hisselere yönelmesini bekliyoruz....

Ak Yatırım:  Borsa’da bu ay öne çıkacak sektörler

BIST enflasyon eğilimleri, kur oynaklığı ve yabancı satışları ile geriledi. Ağustos ayında TL dolar karşısında %5,3 ve avro karşısında %6,6 geriledi, böylece TL’nin kur sepetine karşı değer kaybı yıl başına göre %21’i geçti. Enflasyon beklentilerinin yükselmesi, kur oynaklığı ve Doğu Akdeniz’e dönük jeopolitik risk algısı ve yabancı satışları BIST-100 endeksinin de Ağustos ayında %4,3 değer kaybetmesine yol açtı.

 

Olumsuz ayrışma üstü üste ikinci ayını tamamladı. Ağustos ayı ABD hisse senedi endekslerinin yeni rekorlar kırdığı ve GOÜ hisse senetlerinin de buna ayak uydurmaya çalıştığı bir dönem oldu. Aylık bazda S&P500 endeksi %7, Stoxx500 endeksi %3 ve MSCI-GOÜ endeksi %2 getiri sağlarken, BIST-100 (Şili ve Brezilya ile birlikte en kötü getiriye sahip GOÜ olarak) dolar bazında %9 kayıp gösterdi. Bu kaybın ardından BIST-100’ün yılbaşına göre kaybı da dolar bazında %24 oldu. BIST-100’ün F/K oranı 7,3 ile GOÜ ülkeleri arasında en düşük seviyede ve tarihsel ortalamasına göre de en yüksek ıskontoya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. BIST-100’ün GOÜ’ye olan F/K iskontosu da %50’de bulunuyor.

Ağustos’ta kazandıran hisseler sınırlı sayıdaydı. Ağustos’ta BIST-100 hisselerinin sadece 20’si sınırlı değer artışı gösterirken, 80 hisse değer kaybetti. 20 Ağustos haftasında TPAO’nun Karadeniz’de zengin doğalgaz kaynakları keşfettiği haberleri petrokimya hisselerine kısa süren bir alım getirdi. Ayrıca, TL’deki oynaklık yatırımcıların kura karşı dirençli emtia hisselerine yöneltti. Bu çerçevede, fiyatı geride kalan Ereğli Demir Çelik hissesi dikkat çekti. Ağustos’ta ayrıca ABD’deki ralliye benzer şekilde bilişim hisseleri ve yeni sezon öncesi artan ilgiyle birlikte spor kulübü hisseleri öne çıktı.

Yabancı satışları hız kesmedi. Yabancı yatırımcılar Ağustos ayında (Temmuz ile yaklaşık aynı düzeyde) 0,9 milyar dolar tutarında satış yaptılar. Böylece yılbaşına göre hisse senedinden yabancı yatırımcı çıkışı 6,0 milyar doları aştı. Veriler yılbaşından bu yana gözlenen yabancı satışının üçte birinden fazlasının bankalarda olduğunu ortaya koyuyor.

 

Hızlanan Covid-19, FED’den GOÜ’yü destekleyen yaklaşım

 

Küresel dinamiklere bakıldığında, Covid-19 yayılımının yurt genelinde yeniden hızlandığı dikkat çekiyor. Salgın ayrıca ABD’de hız keserken, özellikle Hindistan, İspanya ve Fransa’da en yüksek günlük artışlar  kaydediliyor. Bununla birlikte aşının son çeyrekte hazır olacağı haberleri piyasalarda iyimserliğin korunmasına yardımcı oluyor. Piyasa seçimler öncesi ABD hisse senetlerinin güçlü kalacağı beklentisini koruyor. Ancak özellikle teknoloji hisselerinde bir düzeltme gözlenebileceği de belirtiliyor. Ayrıca Ağustos’un son haftasında FED’in orta vadeli faiz politikasına ilişkin mesajları GOÜ hisse senetleri için olumlu karşılandı.

Eylül’de fiyat oynaklığı artabilir. Rekor düzeye ulaşan altın ithalatı ile Ağustos ayı dış ticaret açığı beklenenden oldukça yüksek geldi. Ayrıca otomobilde vergilerin arttırılması ve kurdaki hareketlenme enflasyon riskini yeniden artırıyor. Diğer taraftan haftalık veriler yabancı satışlarında bir miktar sakinleşme olduğunu gösterdi. Bu gelişmeler ışığında önümüzdeki dönemde hisse senetlerinde önemli bir toparlanma güç görünüyor. Diğer taraftan endekslerde gözlenen sıkışma önümüzdeki günlerde oynaklığın artması ile sona erebilir.

Tercihlerimiz değişmedi

 

Yılbaşına göre getirilere baktığımızda teknoloji, perakende ticaret, dayanıklı tüketim ve cam sektörleri istikrarlı bir görüntü sergiliyor. İç pazardaki canlanma ivmesinin ilgili şirketlerin 3Ç20 finansallarına da olumlu yansımasını bekliyoruz. Bu nedenle Eylül ayında yine bu sektörlerin ön planda olacağını tahmin ediyoruz.

Son iki aylık sert satışların ardından borsada güçlü bir getiri potansiyeli oluştu. Ancak toparlanmanın zamana yayılmasını ve dönemsel beklentilere bağlı olarak (daha az yabancı katılımıyla) hisse bazlı olmasını bekliyoruz. Kurda istikrarın sağlanmasıyla yukarı yönlü hareketin Mart sonrası (Covid-19’u takiben) olduğu gibi, nispeten kuvvetle 3Ç20 beklentilerine paralel olarak perakende, dayanıklı tüketim, otomotiv ve teknoloji ağırlıklı olmasını ve bu sektörlerde de ilginin nispeten defansif hisselere yönelmesini bekliyoruz.

Önümüzdeki bir ay için model portföyümüzden Aselsan hissesini çıkarıyoruz. Portföye Şişe Cam hissesini ekliyoruz.

 

Ziraat Yatırım’dan yeni hisse önerileri

 

Özvarlık Karlılığı İle Öne Çıkan Şirketler

 

Türk Hava Yolları 2. Çeyrek Finansal Sonuçları

 

Şişe Cam Şirket Raporu

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler