Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

İş Yatırım 4.Çeyrek 2019 Tahminleri

Finans Dışı Şirketler: 4Ç’de TL‘nin değer kaybı ekonomideki toparlanmanın olumlu etkilerini gölgeliyor   TL/Dolar kuru yılın 4Ç’de %5.0 artarken, aynı…

İş Yatırım 4.Çeyrek 2019 Tahminleri

Finans Dışı Şirketler: 4Ç’de TL‘nin değer kaybı ekonomideki toparlanmanın olumlu etkilerini gölgeliyor

 

TL/Dolar kuru yılın 4Ç’de %5.0 artarken, aynı dönemde EUR/TL kurundaki artış %7.6 oldu. Geçen yılın aynı çeyreği ile kıyaslandığında ise ortalama TL/Dolar ve TL/Euro pariteleri, sırasıyla %4.9 ve %1.65 oranlarında arttı. Dolayısıyla, geçen yılın aynı döneminde yüksek miktarda kur farkı geliri kaydeden döviz borçlu şirketler bu yılın aynı döneminde kur farkı gideri kaydettiler. Yılın tamamında 1200 baz puana ulaşan faiz indirimlerinin de etkisi ile, iç talepteki toparlanma 4Ç’de de devam ederek şirketlerin yurtiçi gelirlerini destekledi. Özellikle faize duyarlı otomotiv ve gayrimenkul sektörlerinde zayıf baz etkisinin de yardımı ile yıllık bazda toparlanma yaşandı. Yıl başında yürürlüğe giren IFRS 16 değişikliği, şirketlerin toplu faaliyet kar rakamının geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslanmasını güçleştiriyor. Bilançoda faaliyet kiralamasından, finansal kiralamaya geçilmesi faaliyet kar rakamlarını arttırırken ilk yıllarda net karı olumsuz etkiliyor.

 

ASELS.IS, DOAS.IS, THYAO.IS, KOZAL.IS, PGSUS.IS, INDES.IS, ve ALKIM.IS 4Ç’de yüksek FVAÖK ve Net Kar artışı kaydetmesini beklediğimiz şirketlerden. Öte yandan, TUPRS.IS, TRKCM.IS, TKFEN.IS, EREGL.IS, ve KRDMD.IS net kar ve FAVÖK rakamlarında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla daralma beklediğimiz şirketler arasında ön plana çıkıyor.

 

Bankalar: Güçlenen ana faaliyet gelirleri karşılıklara yönlendirildi

 

Bankaların 4Ç19 kar rakamlarının çeyreksel bazda %2 artmasını, yıllık olarak da %32 düşmesini bekliyoruz. Bu düşüşte önceki çeyreğe göre gözle görülür yükselmesini beklediğimiz karşılık giderleri en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor. 2019’un son çeyreği bankaların net faiz marjları açısından yılın en kuvvetli dönemi oldu. Sene içinde yapılan 1200 baz puanlık faiz indirimlerinin asıl izlendiği dönem son çeyrek olmuş olacak. Yaklaşık olarak ortalamada 100 baz puan artmasını beklediğimiz net faiz marjları ana gelir faaliyet karlarının çeyrek olarak güçlü artışına neden olacak. Bankalar buradan elde edilen gelirin önemli sayılabilecek bir bölümünü karşılık giderlerine yönlendirdiler. Bunda BDDK’nın TL46 milyarlık kredinin yılsonuna kadar takibe atılmasını talep eden kararının da etkisi önemli rol oynadı.

 

Araştırma kapsamındaki TSKB.IS ve ALBRK.IS hariç tüm bankalar çeyreklik bazda karşılık giderlerini kuvvetli çift haneli büyüme rakamlarıyla arttırdılar. Bu artışta özellikle %77’çeyreklik karşılık gider yükselişiyle Yapı Kredi Bankası (YKBNK.IS) ön plana çıkıyor. Diğer özel bankalar Akbank (AKBNK.IS) ve Garanti’nin (GARAN.IS) karşılık giderlerinin sırasıyla %38 ve %18 oranlarında artmasını bekliyoruz. Kamu bankalarının da karşılık giderleri TL 46 milyarın etkisiyle artış gösterirken, ana faaliyet karının çok kuvvetli olması karşılıklardaki artışı çok rahat biçimde karşılıyor. Düşük bazında etkisiyle kamu bankalarının son çeyrek karının bir önceki çeyreğe göre %122 oranında artmasını öngörüyoruz. TSKB’nin (TSKB.IS) çeyreklik karının ise %13 artmasını tahmin etmekteyiz. YKB (YKBNK.IS) ’nın önemli bir bilanço temizliği yapması ve karşılık oranlarını güçlendirmesi sebebiyle çeyreklik karında %86’lık bir düşüş olmasını bekliyoruz. Karını en çok artıracak bankalar kamu bankaları Vakıfbank (VAKBN.IS) ve Halkbank (HALKB.IS). Bu arada Al Baraka’nın da üçüncü çeyrek zarar açıkladıktan sonra bu çeyrek TL54 mn kar açıklamasını tahmin ediyoruz.

 

Özettir

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler