Sosyal Medya
**8*

FÖŞ yazdı: 2020, Ekonomi ve  siyasette başlama vuruşu

4 Kasım 2019

2019 ekonomide  bitiş düdüğünün çaldığı yıl olarak tarihe  geçecek. Bütçe ve para politikasını tam gaz kullandık, yetmedi, bir de TCMB’den TL80 milyar tırtıkladık. Ne işe yaradı?  Siz boş verin kadife bezle parlatılan verileri. Ekonomiyi tüketim sürükler,  ayrıca her tüketici seçmendir. Tüketicinin ekonomiye güveni de aşağıdadır.

 

Barış Pınarı’nın iç siyasette AKP-MHP oylarında kopuşu frenlemek için yapıldığını kesinlikle iddia etmiyorum. Ama Cumuriyet’te şöyle bir haber çıktı:

“Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, bazı MKYK üyeleri, Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin anketle ilgili olarak partiye olan desteğin artarken, muhalefet kanadında çatlamalar oluştuğuna dikkat çekerek “CHP, bir hesaplaşma sürecine girebilir. HDP ile olan ilişkilerde tam bir kopuş var. Bugün seçim olsa HDP tabanından CHP’ye oy gitmez. HDP tabanı ‘aldatıldık’ duygusu içinde. Bu ittifakın devam edeceği düşünülüyordu. Millet İttifakı’na HDP oyları da eklemlendiği zaman ciddi bir iktidar alternatifi oluşmuştu. Harekâtla birlikte bu çöktü. CHP içinden gelen açıklamalara bakılırsa iç siyasi huzursuzluk artacak. İyi Parti’de benzer emareler var. Bu partilerin tabanları milli çıkarlar konusunda çatışma değil mutabakat istiyor” görüşünü dile getirdi.”

Kafaya bak ya, BM kayıtlarına göre 200 bin Suriye’li Kürt evinden-barkından olmuş. BBC’de  Suriye Milli Ordusu’nun savaş suçları uzun metrajlı film olmuş, Kürt vatandaş Millet İttifakı’na küstü de AKP’ye mi oy verecek?  Ne bu ya “Katilime aşık oldum” filmi mi?

Barış Pınarı’nın etnik Türk vatandaş açısından 2 başarı kriteri var:

Terör tehditi bertaraf olsun.

Mahallemde Suriye’li kalmasın.

Terör tehdid bertaraf olmadı. Esad YPG’ye “gel bana katıl” derken, dostumuz Trump petrol bölgelerini korumak için askerini Rakka’ya geri gönderdiği YPG-PYD’ye can simidi attı.  Esad her an Tel Tamer, Kobane ve Ras al-Ayn’da TSK’ye sataşıp bela arıyor.

Suriyeli de salak değil. Her tarafı düşmanla çevrili, yeniden imarı için bütçye sıfır kuruş ödenek koyulan güvenli bölgeye dönmez. Ha, sınırdışı edersin, o zaman da BM ve Lahey Adalet Divanı ensene biner. AB’den de yeniden inşa için tek kör fenik alamazsın.  Getiri sıfır, ama orada yerli halkı doyurmak ve 15-20 bin TSK mensubunu barındırıp asayiş ve sınır güvenliği sağlamak zaten dikişlerinden çatlayan bütçeyi PERT edecek.

Abi, hesaba bak ya!  Onca vergi, TCMB’nin sifonlanması, ama seneye TL290 milyar borçlanacak mışız.  Kimden? Kaça?   Hazine bankalardan borçlanırsa özel sektör tefeci Mişon Efendi’ye mi gidecek?

Hazine’de Ekon 101 okuyan yok mu?  Bu boyutta büçte açığı sadece TCMB’yi para basmaya zorlayarak sürdürülür, ya da faizi patlatır. O zman da vatandaş öyle bir dövize kaçar ki, Hüseyin Bolt tutamaz, zelzele olur.

Ama, bunların niye yapıldığı belli. Hani, o Barış Pınarı’dan prim yapan APK-MHP varya, Ada araştırma anket yaptı, primi ölçüyor:  AKP-MHP %50’de, üstelik %17’de kararsız var.  Barış Pınarı’nda önce de %50’deydi.

İstanbul Ekonomi Araştırma Genel Müdürü Can Selçuki ise şunları kaydediyor:

“Araştırmalarımız, bu yüzer gezer seçmenin yaklaşık %15 seviyesinde olduğunu gösteriyor. Sayın Davutoğlu ve Sayın Babacan tarafından kurulacağı söylenen iki yeni partinin oy potansiyelleri toplamı da %17.3 seviyesinde gözüküyor. Özetlemek gerekirse, evet, şu anda merkez sağda yeni bir parti için yer var”.

Özetle, siyaset Sırat Köprüsü’nde. Barış Pınarı’nı unutun, ordan iç siyasete ekmek çıkmaz, hatta güvenli bölgeyi korumak öyle bir fatura çıkartır ki sıradan vatandaş ”Ne bekası ya, bana ekmek lazım” diye feryat etmeye başlar.

Kasım geldi, İstanbul seçimlerinden bu yana akla geldik ve gelmedik her türlü ekonomik tedbiri denedik, ama sokaktaki kadın hala aç. Durun, daha bunlar iyi günler. Anadolu’da iklim normalleri üstünde bir sıcaklık hakim. Ama elbette bir gün sobalar, kaloriferler, ısıtıcılar yanacak. O zaman vatandaş elektrik-doğal gaz faturasının %40-50 zamlandığını görecek. AVM’nin kapısına otobüse binmeye, bir simit-kuru çaya harcayacak parası kalmayacak. Sonra evine gelecekler ek emlak vergisi için. Sonra Motorlu Taşıtlar’a gidecek vergiyi ödemek için ve AKP’de kazanlar kalkacak.

Başkanım Erdoğan çok zeki bir siyasetçi. Boşuna “%5 büyüme isterim de, isterim” diye bastırmıyor. Çünkü aşağısı seçmeni kurtarmaz. Seçmen de ya Ahmet’e kaçar, ya Ali’ye. Hatta bu kaçış hızlanırsa MKP de çok durmaz, vitesi ikiler.

Sayın Erdoğan’ın önünde 4 kritik ay var. Mart kapıdan baktır, parti değiştirtir, Nisan erken seçim yaptırır.  Fabrika ayarlarına geri dönülecek. Yoksa fabrikaya başka patron atanacak. Herhalukarda 2020’de bizi refaha erdirecek başlama vuruşu çalacak.

Ne zaman hangi   platformda bir iki kelam etsem, muhakka bir sivri akıllı çıkar, ve şu tatta bir yorum atar:

“durum kotu hatta vahim belki ama anlatilan kadar aclik yok turkiyenin durumunu sili irak lubnanin durumuna benzetmek dogru degil  bence ayrica imf gelecek bu kesin artik diyordunuz bu soylemide terk ettiginizi goruyorum”

Ben Türkiye’yi Irak ve Lübnan’a benzetmediğim gibi, IMF gelecek tahminimden de asla vazgeçmedim. Sen uçağın önünde alkış tutanlar arasında olacaksın, Kardeş, sahibin otobüsle yollayacak seni.

 

TÜYAP Kitap Fuarı konuşması:  2019 bitiş düdüğü, 2020 başlama vuruşu

 

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları