Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Prof. Dr Taşağıl İle Orta Asya Türk Tarihinin Ekonomik ve Sosyal Bilinmeyenleri!

Günümüzde Osmanlı tarihine büyük bir ilgi var. Osmanlı tarihi ise Orta Asya Türk tarihi anlaşılmadan kolayca kavranamıyor. Elbette erken Türk tarihini incelerken oradaki, ekonomik, iklimsel, demokgrafik, askeri, diplomatik ve hâttâ genetik, arkeolojik alanları incelemek gerekiyor. Prof. Ahmet Taşağıl Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı. Aynı zamanda Orta Asya'da yaptığı arkeolojik kazı çalışmalarıyla tanınıyor. Bu sohbette ekonomiden genetiğe Türk tarihinin, hatta tarihçiler arasında bile pek bilinmeyen gerçeklerini duyacaksınız.

Türkler Orta Asya’da ilk ne zaman ortaya çıktı? Ergenekon Efsanesinindeki gerçekler? Çin belgelerinde ateşi dünyada ilk kez bulduğu söylenen Türklerin atası kim?

Türkler göçebe miydi? Orta Asya’da kadim devirlerden beri kaç şehir kurdular? Okul kitaplarında olan Orta Asya’dan tüm dünyaya yayılan iç göç haritaları ne kadar doğru? Türkler Anadolu’ya ilk kez gerçekten de 1071’de Malazgirt’te mi geldiler yoksa bundan binlerce yıl önce de gelmişler miydi?

Türklerde demir ve sair metal işleme sanatı komşu büyük uygarlıklarla kıyaslandığında bile niçin çok gelişmişti? Metal işleme sanayinin göçebeler nasıl geliştirebildi?

Hunların tipi ve dili nasıldı? Firdevsî’nin İran-Turan savaşlarını anlatan meşhur Şehname’sindeki Türk hükümdarı Afrasyab kimdi? Hun mezarları ile Göktürk mezarları arasındaki fark bize hangi sırrı anlatıyor?

Orta Asya’da Çin Türk savaşlarının asıl sebebi ekonomik mücadeleler miydi? Orta Asya devletlerinde ekonomi niçin sanıldığından daha önemlidir. Bozkır kavimlerinin akınları ve egemenlikleri dünyada ticari ve ekonomik anlamda hangi ilerlemelere yol açtı?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler