Sosyal Medya

Finans

Net-Brüt Derken Doların Ateşi Nasıl Yükseldi? TCMB Rezervlerindeki Gerçek Ne?

Financial Times’ın geçenlerde yayımladığı TCMB rezervleriyle ilgili yazı Türk piyasalarına bir bomba gibi düşmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yazı hakkında özel…

Financial Times’ın geçenlerde yayımladığı TCMB rezervleriyle ilgili yazı Türk piyasalarına bir bomba gibi düşmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yazı hakkında özel bir demeç vermiş, Financial Times’ı kasıtlı  kötü haber yapmakla suçlamıştı. FT’nin TCMB’yi ülke içinde bankalarla yaptığı swaplarla net rezervleri olduğundan daha yüksek gösterdiği iddiaları TCMB’nin işlemlerinin ekonomi ve muhasebe standartları açısından uygun ve doğru olup olmadığı yönünde bir tartışma başlatmıştı.

Eğer FT’ın iddiaları doğru kabul edilirse TCMB’nin net rezervleri 16 milyar doların bile altına indiğinden, bu rakam 1 aylık ithalatı bile karşılayamayabileceğinden, piyasaları huzursuz ediyor. Diğer yandan dün Bloomberg ajansının uluslararası sitesi Bloomberg.com’da ise  bir başka iddia ya da şüphe ortaya atıldı. O yazıda TCMB’nin yaptığı swap borçlanması ile rezervlerdeki artış arasında 9 milyar dolar civarında  fark olduğu söylenerek: “O para nerede?” sorusu sorulmuştu. Bunun üzerine seçim öncesi TCMB’nin “arka kapı yöntemleri” ile dolara gizlice müdahale ettiği dedikoduları bir kez daha ortaya çıktı. Kimi yorumculara göre aradaki fark TCMB’nin (belki de kamu bankaları eliyle) dolara müdahale ederken harcanmış olabilirdi.

Cüneyt Akman bu videoda swapların net reserve dahil edilip edilmemesini tartışıyor ama bunun yanında meseleye daha geniş bir perspektiften bakmayı tercih ediyor. Akman rezervlerin kendisinin niçin uluslararası finans tarafından belki de zorla gerekli kılındığını, AK Parti ekonomi yönetiminin yakın geçmişteki uygulamalarının nasıl kendisini bu konuda bir cins açmaz içine soktuğunu anlatıyor.

 

İLGİLİ HABERMerkezin rezervleri üzerine sorular devam ediyor...Merkezin rezervleri üzerine sorular devam ediyor…

İLGİLİ HABERFinancial Times Haberi Doları Nasıl Yükseltti? İşin Aslı Ne?Financial Times Haberi Doları Nasıl Yükseltti? İşin Aslı Ne?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler