Sosyal Medya

Reel sektör

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Aylık %3,24 Düştü

Türkiye'de üretici fiyatları 2013'e kadar hem yurt içi için üretilen mallar hem de yurt dışına satın malların fiyatları tek endekste hesaplanıyordu. 2014'te ise yurtdışına satışa konu olan malların üretici fiyatları ayrı bir alt endekste hesaplanmaya başladı. YD-ÜFE olarak bilinen bu endeks her ayın 20'si gibi açıklanıyor. İşte Haziran ayının YD-ÜFE'si açıklandı ve % 3,5'a yakın bir düşüş sergiledi. Yine de en önemli alt sektörlerden imalat sanayiinin geçen yılın aynı ayına göre % 22'lik bir yükselme yaşadığını unutmamak gerekiyor. Döviz kurundaki yükselme Türk mallarını dolar cinsinden yabancı mallara göre ucuzlatır ve avantajlı kılarken diğer yandan YD-ÜFE'nin artması bu avantajı ortadan kaldıran bir etken oluyor. Bu anlamıyla son ayki düşüş, eğer devam ederse, belki ticaret hadlerini iyileştirmez ama ihracatın artışına faydalı olabilir.

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Aylık %3,24 Düştü

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2019 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %3,24 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9,43, bir önceki yılın aynı ayına göre %22,23 ve on iki aylık ortalamalara göre %38,97 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %4,08, imalat sanayi sektöründe ise %3,22 düşüş olarak gerçekleşti.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı, Haziran 2019
                                                                                                     [2010=100]

Aylık en fazla düşüş kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre en fazla düşüş; %12,22 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %4,91 ile metal cevherleri, %4,52 ile kimyasallar ve kimyasal ürünler sektöründe gerçekleşti. Buna karşılık, bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler %3,26 ile bir önceki aya göre endeksin arttığı alt sektör oldu.

Ana sanayi gruplarında en fazla aylık düşüş enerji mallarında gerçekleşti.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2019 yılı Haziran ayında en fazla aylık düşüş %12,22 ile enerji mallarında gerçekleşti.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi ve değişim oranları, Haziran 2019
                                                                                                    [2010=100]

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler