Sosyal Medya

Türkiye Ekonomisi

Türk-İş Başkanı Atalay sıkıntılı kıdem değişikliği konusunda uyardı

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, reform paketinin en çok konuşulan noktalarından biri olan kıdem tazminatına dair değişiklik konusunda duruşlarının net olduğunu söylerken, "genel grev" kararını hatırlattı

Türk-İş Başkanı Atalay sıkıntılı kıdem değişikliği konusunda uyardı

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, reform paketinin en çok konuşulan noktalarından biri olan kıdem tazminatına dair değişiklik konusunda duruşlarının net olduğunu dile getirdi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberinde yer alan Atalay’ın görüşlerine göre, kamu sözleşmelerinde hükümetin masaya oturmamasına tepki göstererek, “Sendikalara günü doldurun alın grev kararlarını diyeceğim” dedi.

Atalay, kıdem tazminatı değişikliğinin gündeme getirilmesi halinde 1 Mayıs’ta Kocaeli’de 100 bin kişi ile yaptıkları mitingi 81 ilde yapacaklarını, 400’ün üzerinde sendika şube başkanını da Ankara’da toplayacağını söyledi.

Samsun’da bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Atalay, 1 Mayıs’ı Kocaeli’nde kutladıklarına işaret ederek, “Orada 100 bin kişi topladık. Kıdem tazminatı değişikliğine karşı yoğun katılım oldu. Kıdem olmasa o kalabalığı toplayamazdık” diye konuştu.

Atalay, kıdem tazminatında değişiklik metnini görmediklerine dikkat çekti. “Kore modeli diyorlar, Güney Kore mi, Kuzey Kore mi bilmiyoruz” diyen Atalay, bir kez daha kıdem konusunda mevcut düzenlemeden memnun olduklarını söyledi.

Atalay, alamayanlarla ilgili çalışma yapılacaksa önemli olacağını, ancak burada da mevcudun bozulmaması gerektiğini vurguladı. 30 güne 1 aylık brüt ücret tutarında kıdem tazminatı uygulamasının devam etmesini isteyen Atalay, “Bir durgunluk var. Ancak geriye çektiklerini sanmıyorum. Bir hazırlık yapıyorlardır. İçimize sinmeyen bir şey olursa 1 Mayıs’ta Kocaeli’de 100 bin kişi ile yaptığımız mitingi 81 ilde yaparız” dedi.

Bu konuda Cumhurbaşkanı’nın sözü olduğunu, işveren örgütleri TİSK ve TOBB’nin de karşı çıktığını belirten Atalay, kıdemde duruşlarının çok net olduğunu dile getirdi. Atalay, ülkede gerginlik, sıkıntı istemediklerini ancak herkesin dikkatli davranmak zorunda olduğunu, kıdemde bir sıkıntı olursa bunun hesabının kendisinden sorulacağına işaret etti.

Atalay, bu konuda Türk-İş’in genel kurulunda alınan “genel grev” kararı olduğunu da anımsattı. Kıdemde fona sıcak bakmadıklarını belirten Atalay, “Fon sözünü duyunca tedirgin oluyoruz. Sıkıntılı. Fona iyi bakmıyoruz” dedi.

Enflasyon %20 zam %4

Atalay, kamuda yaklaşık 800, 900 bin taşeron işçinin kadroya alındığını ancak KİT’lerdeki işçilerin kadro kapsamı dışında bırakıldıklarına da işaret ederek, “AK Parti seçimlerde bu işçilerden oy alabilmiş midir, istifade etmiş midir, zannetmiyorum. Çünkü kadroya giremeyenler, girenlerin önüne geçti… Ayrıca enflasyonun yüzde 20 olduğu bir yerde bu işçilere yüzde 4 zam verildi” diye konuştu.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler