Sosyal Medya

Türkiye Ekonomisi

Tüketici güveni toparlanamıyor

Geçtiğimiz ay tam toparlandı denilen tüketici güveni bu ay yeniden geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği…

Tüketici güveni toparlanamıyor

Geçtiğimiz ay tam toparlandı denilen tüketici güveni bu ay yeniden geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre %2 oranında azaldı; Haziran ayında 57,6 olan endeks, Temmuz ayında 56,5 oldu.

Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise tüketici güveni 72.7 seviyesinde seyrediyordu. Bir önceki yıla göre dramatik bir gerileme görülüyor.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Haziran ayında 78,3 iken, Temmuz ayında %1,7 oranında azalarak 77 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Haziran ayında 73,9 iken, Temmuz ayında %0,8 oranında azalarak 73,4 oldu.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Haziran ayında 56,3 iken Temmuz ayında %1,3 oranında azalarak 55,6 oldu.

Tasarruf etme ihtimali endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Haziran ayında 22 iken, Temmuz ayında %9 oranında azalarak 20 oldu.

Kaynak: Tüik

İLGİLİ HABEREkonomik analiz:  Tüketici güveni niye arttı, dövize kaçış bitti mi?Ekonomik analiz:  Tüketici güveni niye arttı, dövize kaçış bitti mi?

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler