Sosyal Medya

Piyasalar

Tüketici Güven Endeksi Mayısta Adeta Çöktü

Ekonomi dipten döndü mü dönmedi mi tartışmaları süredursun en önemli göstergelerden biri olan tüketici güven endeksi yılbaşından bu yana hele de geçen ay görülen düzelmelerin ardından mayıs ayında adeta çöktü.

Tüketici Güven Endeksi Mayısta Adeta Çöktü

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre %13 oranında azaldı; Nisan ayında 63,5 olan endeks Mayıs ayında 55,3 oldu.

                                 Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mayıs 2019

Aslında durumun bu endeks açısından ne kadar kötü olduğu belki de yıllar itibarı ile izlendiğinde daha net ortaya çıkıyor:

Mevsimsellikten arındırılmış TÜİK Tüketici Güven Endeksi Mayıs ayında, bir önceki aya göre 8,3 yüzde puanlık çok keskin bir düşüşle, 55,3’e, serinin başladığı Ocak 2012’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

 

TÜİK’in açıkladığı endeksin ayrıntılarına bakacak olursak…

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 73,9 oldu

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Nisan ayında 82,2 iken, Mayıs ayında %10,1 oranında azalarak 73,9 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 70,1 oldu

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Nisan ayında 82,4 iken, Mayıs ayında %14,9 oranında azalarak 70,1 oldu.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi 56,3 oldu

İşsiz sayısı beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Nisan ayında 63,5 iken Mayıs ayında %11,3 oranında azalarak 56,3 oldu.

Tasarruf etme ihtimali endeksi 20,8 oldu

Tasarruf etme ihtimali endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Nisan ayında 26 iken, Mayıs ayında %20,3 oranında azalarak 20,8 oldu.

                            Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve
değişim oranları, Mayıs 2019

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler