Sosyal Medya

Siyaset ve kamu haberleri

Trump: Türkiye’ye ŞU ANDA S-400 Yaptırımı Getirmeyeceğiz

Türkiye'nin S-400 alımı nedeniyle F-35 imalat ve satışı sürecinden dışlandığı kararı bir gün önce netleşince piyasalar ve diplomasi çevreleri başka ve daha ağır sayılan kimi yaptırımların da bu kararı takip edip etmeyeceğinden endişe duyuyordu. CAATSA kanunu 12 kadar önemli yaptırım içeriyordu ve bunlardan özellikle kimi finansal yaptırımların gelmesi özellikle sıkıntı verici bulunuyordu. ancak ABD Başkanı donald Trump'ın açıklaması bu bakımdan rahatlama getirdi. Trump şu aşamada S-400 nedeniyle ek yaptırımlar getirmeyeceğini açıkladı.

Trump: Türkiye’ye ŞU ANDA S-400 Yaptırımı Getirmeyeceğiz

ABD Başkanı Donald Trump, (S-400’ler bağlamında) Türkiye’ye şu anda yaptırım arayışında olunmadığını söyledi.

ABD Başkanı Trump, Oval Ofis’te Türkiye’nin S-400’leri almasıyla ilgili bir değerlendirme yaptı.

Trump, “Türkiye’ye yaptırım getirecek misiniz?” sorusuna, “Hayır. Şu anda buna bakmıyoruz.” yanıtını verdi.

Türkiye’nin S-400’leri almasına ilişkin Beyaz Saraydan dün yapılan açıklamada, S-400’lerden dolayı Türkiye’nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağı belirtilerek, “ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35’lere bağlı değildir.” değerlendirmesi yapılmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da Türkiye’nin, S-400 alımından dolayı F-35 projesinden çıkarılması için sürecin başlatıldığını bildirerek, “Bununla beraber ABD, Türkiye’nin stratejik ortaklığına halen çok değer vermektedir.” açıklamasını yapmıştı.

İLGİLİ HABERFLAŞ... Beyaz Saray ve Pentagon: FLAŞ… Beyaz Saray ve Pentagon: “Türkiye’nin Artık F-35’lerle İlgisi Olamaz!” (GÜNCEL)

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler