Sosyal Medya

Güncel

TÜİK Açıkladı: Tarımda Üretici Fiyatları Martta da Yükseldi

TÜİK'in bugün açıkladığı veriye göre tarımda üretici fiyatlarındaki yükseliş martta da devam etmiş. Türkiye'de enflasyonun en önemli ayağı ve vatandaşı en çok etkileyen türü gıda fiyatları. Bunu da sadece marketlerdeki fiyatlar değil, tarımda üretici maliyetleri ve elbette bunun sonucu oluşan üretici fiyatları belirliyor. Ne yazık ki markette olduğu gibi tarlada da tarım ürünü fiyatları yükseliyor.

TÜİK Açıkladı: Tarımda Üretici Fiyatları Martta da Yükseldi

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım – ÜFE), 2019 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %1,75 artış gösterdi.

Bir önceki yılın Aralık ayına göre %13,20, bir önceki yılın aynı ayına göre %27,33 ve on iki aylık ortalamalara göre %16,04 artış gösteren verideki hızlı yükseliş dikkat çekiyor.

Bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünlerinde %1,88, ormancılık ürünlerinde %5,19 artış, balıkçılıkta ise %4,71 azalış gerçekleşti.

Aylık en fazla artış çok yıllık bitkisel ürünler ana grubunda gerçekleşti

Ana gruplarda bir önceki aya göre değişim; çok yıllık bitkisel ürünlerde %6,62, tek yıllık bitkisel ürünlerde %1,62 artış, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde %0,63 azalış gerçekleşti.

Alt tarım gruplarından sebzeler bir önceki aya göre %3,31 arttı

Alt tarım gruplarından; turunçgiller %7,96, çeltik %3,46, koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları %0,62 artış, yağlı meyveler %0,33, canlı kümes hayvanları ve yumurtalar %3,28, lifli bitkiler %5,01 azalış gösterdi.

Mart 2019’da endekste kapsanan 81 maddeden; 48 maddenin fiyatlarında artış, 27 maddenin fiyatlarında azalış, 6 maddenin fiyatlarında ise değişim olmamıştır.

Kaynak: TÜİK

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler