Sosyal Medya

Finans

S&P: Fed’in Güvercin Duruşu Gelişen Piyasalara Para Akışını Destekleyecek

S&P dünyanın belki de en ünlü derecelendirme (reyting) kuruluşu. Son zamanlarda Türkiye hakkındaki raporları genellikle olumsuz ama dünya ekonomisi üzerine yaptığı son açıklama Türkiye'nin de lehine unsurlar içeriyor.

S&P: Fed’in Güvercin Duruşu Gelişen Piyasalara Para Akışını Destekleyecek

Reyting kuruluşunun dün Türkiye ile ilgili raporu bankaların ödenmesi gecikmiş kredileri hakkında olumsuz ifadeler içeriyordu.

İLGİLİ HABERS&P: Bankalarda sorunlu krediler %10, 2020'de %20 civarına yükselebilirS&P: Bankalarda sorunlu krediler %10, 2020’de %20 civarına yükselebilir

Buna karşılık uluslararası ortam için yaptığı açıklamada Fed’in fai düşüren güvercin politikalarının gelişen piyasalara sermaye akışına neden olacağını vurguladı. Bu analiz doğru çıkarsa o zaman Türkiye’ye de istisnai durumlar hariç tuttulacak olursa para akımının yeniden artmaya başlaması beklenebilir.

AA’nın haberine göre Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), ABD Merkez Bankası’nın (Fed) değişen duruşunun gelişen ekonomilere yönelik sermaye akışını desteklemesinin beklendiğini duyurdu.

S&P’den yapılan açıklamada, Fed’in para politikası ve gelişen ekonomiler üzerindeki etkilerine ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

Açıklamada, “Fed’in güvercin duruşu (faiz oranlarının düşürülmesi) gelişen piyasalara sermaye akışını destekleyecek, finansman koşullarını kolaylaştıracak ve para birimlerinin üzerindeki baskıları azaltacak.” ifadesi kullanıldı.

ABD ve Çin arasındaki kırılgan ekonomik ateşkes nedeniyle gelişen ekonomilerde koşulların zorlaşabileceği belirtilen açıklamada, “ABD’nin korumacı politika önlemleri, gelişen ekonomilerdeki zayıflayan ekonomik veriler ve jeopolitik risklerin gelişen ekonomilerin büyüme görünümleri üzerinde baskı oluşturması” riskler arasında sıralandı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler