Sosyal Medya

Ekonomi

Son dakika: Merkez’den beklenen karar

TCMB beklendiği üzere faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini açıkladı

Son dakika: Merkez’den beklenen karar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), haziran ayı toplantısında faizleri değiştirmeme kararı aldı.

Ekonomistler, yüzde 24 seviyesindeki politika faizinde zaten değişiklik beklemiyordu.

Ancak şunu da eklemek gerekir ki yılın devamı için faiz beklentilerine baktığımızda Temmuz sonrasına dair faiz beklentilerine dair görüşlerin yoğunlaştığını söyleyebiliriz.

Reuters anketine göre yılın kalanında indirim beklentileri 250 baz civarında bulunuyor.

Açıklamalarda enflasyonda düşüşün devamının öngörülmüş olması ve sıkılaşma ifadesine yine yer verilmemesi dikkat çekti.

İLGİLİ HABERMerkez Temmuz sonrasını işaret edebilirMerkez Temmuz sonrasını işaret edebilir

PPK sonrası yapılan açıklama şöyle:

“Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

Karar sonrası Dolar/TL kurunun ilk tepki olarak 5.78 seviyesine gerilediği görülse de yeniden 5.80 üzerindeki yerine geri döndü.

İLGİLİ HABERTCMB ne zaman faiz indirir?TCMB ne zaman faiz indirir?

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler