Sosyal Medya

Döviz

Shanahan ile Akar Bugün S-400 Krizini ve “Mektup”u Görüşecek! (YENİ)

Türkiye'de başta döviz kuru ve borsa olmak üzere piyasalar belki de hiç olmadığı kadar dış siyasete duyarlı; özellikle de ABD-Türkiye arasındaki S-300 krizine... Dün Washington'da ABD ABD Savunma Bakanı Vekili Shanahan, bugün için S-400 konusunda Hulusi Akar'la bir telefon görüşmesi yapacağını söyledi. ABD'nin Türkiye'ye gönderdiği mektup da o görüşmede ele alınacak. Bu arada bir son dakika gelişmesi yaşandı ve Hulusi Akar Shanahan'ın mektubuna ilişkin bir cevap hazırladıklarını bildirdi.

Shanahan ile Akar Bugün S-400 Krizini ve “Mektup”u Görüşecek! (YENİ)

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile Pentagon’da bir araya gelen ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. AA’nın haberine göre Shanahan S-400 krizi ile ilgili bugün Hulusi Akar’la görüşeceğini söyledi.

Cuma günü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği ve Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programına katılımına ilişkin değerlendirmeleri içeren mektuba yanıt alıp almadığı sorulan Shanahan, “Bu konunun artık haftalık olarak güncellediğimiz bir konu haline geldiğini düşünüyorum. Yarın Bakan Akar’la ilerleme konusunda birbirimizi bilgilendireceğimiz bir telefon görüşmesi yapacağım. Eğitimler konusunda bazı faaliyetleri durdurduk. Bakım faaliyetlerinden herhangi birini henüz askıya almadık. Yarın ne tür bir ilerleme kaydettiğimiz konusunda görüş alışverişinde bulunacağımızı umuyorum. Şu anda ifade edeceklerim bunlar.” dedi.

POLONYA’YA FÜZE SAVUNMA ÜSSÜ

Aynı toplantıda bulunan ve ABD’nin Polonya’da füze savunma üssü inşasına ilişkin bir soruya yanıt veren ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı John Rood, “Polonya’da füze savunma üssü inşa etme konusunda kararlıyız. Planımız onu Füze Savunma İnceleme Belgesi gereğince tamamlamaktır.” dedi.

Rood inşaatın devam ettiğini, bazı gecikmeleri giderdiklerini belirtti.

SON DAKİKA… HULUSİ AKAR: GEREKLİ CEVABI HAZIRLIYORUZ!

Ayrıca bugün bir son dakika gelişmesi yaşandı. ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın S-400’lerin alınması durumunda Türkiye’nin F-35 sürecinden çıkarılacağını belirttiği mektubu hakkında konuşan Savunma Bakanı Akar, “Üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz” dedi.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler