Sosyal Medya

Türkiye Ekonomisi

QNB Finansbank: Özel sektörün döviz riski hala yüksek

QNB Finansbank bugün yayınladığı Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye için görüş ve beklentilerini paylaştı. Global olarak Amerika’da bir nebze yavaşlama olduğu…

QNB Finansbank: Özel sektörün döviz riski hala yüksek

QNB Finansbank bugün yayınladığı Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye için görüş ve beklentilerini paylaştı.

Global olarak Amerika’da bir nebze yavaşlama olduğu ve Avrupa ekonomisindeki kötüleşmenin hızlandığını belirten raporda gelişmekte olan ekonomilerin Amerika ve Çin arasındaki görüşmelerin belirsizliğine bağlı olarak yılın başındaki yükseliş trendinden sonra şuanda beklemede olduğu dile getiriliyor.

Türkiye için yılın ilk çeyreğindeki göstergelerin ekonomik aktivitenin artmaya başladığını gösterdiğini belirtmesine rağmen kurum büyüme beklentilerini değiştirmediklerini ve 2019 için yıllık büyüme beklentilerinin %1 olduğunu belirttikleri görülüyor.

Ancak son dönemde piyasada yaşanan türbülansın aşağı yönlü riskleri artırdığının da altı çizdi.

Kısıtlı bir toparlanma görülse de ekonomik güven endekslerinin özellikle hizmet ve inşaat sektörleri için Mart ayında zayıf kaldığı görülüyor.

Şubat’a kadar geçen 12 aylık sürede bütçe açığının GSYH’ye oranının yıl sonu hedefi olan %1.8’in üzerinde %2.2 seviyesine kaldığı gösteriliyor.

Enflasyon konusunda kurum, gelecek aylarda enflasyonun %20.5 seviyelerine yükselmesini beklediklerini paylaştı.

Lira’daki değer kaybına tepki olarak Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımlarına değinirken, 25 Nisan’daki PPK toplantısında politika faizinde bir değişiklik yapılmasını beklemediklerin açıkladı.

Türkiye’de özellikle özel sektörün döviz riskinin hala yüksek olduğunu belirten kurum, dolarizasyon trendinin Türk Lirası üzerinde bir değersizleşme baskısı yarattığının altını çiziyor.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler