Sosyal Medya

Türkiye Ekonomisi

Perakende satışlar Şubat ayında yükseldi ama…

TÜİK bu sabah sanayi üretimi verisinin yanı sıra perakende satış verilerini de açıkladı. Şubat ayında bir önceki aya göre %0.8…

Perakende satışlar Şubat ayında yükseldi ama…

TÜİK bu sabah sanayi üretimi verisinin yanı sıra perakende satış verilerini de açıkladı.

Şubat ayında bir önceki aya göre %0.8 yükseldiği açıklanan verinin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %4.9 daraldığı görüldü.

Yıllık bazda en büyük daralmanın gıda dışı satışlarda olduğu görülüyor.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,9 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %8,2, otomotiv yakıtı satışları %1,7 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,9, otomotiv yakıtı satışları %0,4 arttı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %14,2 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %14,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %18,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %12,5, otomotiv yakıtı satışları %12,5 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %1,5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %1,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %1,2, otomotiv yakıtı satışları %2,9 arttı.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler