Sosyal Medya

Türkiye Ekonomisi

ParaAnaliz video:  Bütçe açıkları, TCMB’nın radikal hamleleri

ParaAnaliz videoları Güldem Atabay ve Atilla Yesilada ile geri döndü

Merkez bankasının Temmuz ayındaki yüklü faiz indirimi ve faiz indirimlerine devam sinyali Türk lirasını hareketlendirmezken, bankanın en son açıkladığı rezerv karşılık oranları kararının neden Türk lirası üzerinde olumsuz etki yarattığını Atilla Yeşilada bu hafta konuğu Güldem Atabay ile tartıştı.

 

Karşılık oranlarının bankaları kredi vermeye zorlamak için amacı dışı kullanımına dikkat çeken Yeşilada ve Atabay, önümüzdeki dönemde merkez bankasından beklenen yeni faiz indirimleri ve olası yeni “yaratıcı” adımların Türk lirasında oynaklık yaratabileceğine dikkat çektiler.

 

Bütçedeki bozulmaya da değinen ikili, yılın kalan kısmında bütçede artması beklenen fon açığının borçlanma limitleri aşılarak giderilmeye; bu adımların yaratacağı faiz baskısının da merkez bankasının faiz indirim ortamında göze batmadan gerçekleştirilmeye çalışılacağını öngördüler.

 

ParaAnaliz’in sizin için özenle seçtiği video arşivimizi ziyaret edin.   Sansasyonel yorumlardan ve iddialardan uzak durup somut verilerle analiz yapan uzmanları yayınlıyoruz.  Linki burada

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler