Sosyal Medya

Türkiye Ekonomisi

Merkez’den “sıkı para politikası” vurgusunun devamı bekleniyor

Yarın gerçekleşecek Merkez Bankası toplantısı dikkatle takip edilecek haftanın önemli olaylarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Piyasanın ortalama beklentilerine bakıldığında TCMB’nin…

Merkez’den “sıkı para politikası” vurgusunun devamı bekleniyor

Yarın gerçekleşecek Merkez Bankası toplantısı dikkatle takip edilecek haftanın önemli olaylarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Piyasanın ortalama beklentilerine bakıldığında TCMB’nin faiz oranlarında bu toplantıda bir değişiklik yapmaması öngörülüyor.

GCM Yatırım ekonomisti Enver Erkan konuya dair öngörülerini paylaştığı yatırımcı notunda “Merkez Bankası’nın faizlerde değişiklik yapmamasını ve karar metninde “sıkı para politikası” vurgusunu devam ettirmesini bekliyoruz.” diyor.

Bu toplantı gevşeme için çok erken bir tarih olur

Açıklamaların devamında “Enflasyona dair yukarı yönlü risklerin devam etmesi ve finansal piyasalara ilişkin oynaklık unsurlarının fiyat istikrarı üzerindeki riskleri itibariyle Merkez Bankası’nın 25 Nisan’da faizlerde değişiklik yapmasını beklemiyoruz. Son dönemde, özellikle seçimin hemen öncesinde finansal piyasalarda meydana gelen dalgalanmalara karşı olarak Merkez Bankası’nın olağan dışı para politikası araçlarını kullanarak TRY’nin değerini sabit tutma amacında olduğunu görmüştük. Bunu ağırlıklı fonlamanın gerçekleştiği aralıklardan görebiliyoruz.

Bu nedenle, Merkez Bankası’nın “sıkı para politikası” vurgusunu devam ettirmesi gerekliliğinin devam ettiğini düşünüyoruz.

Enflasyon konusunda da, özellikle gıda enflasyonuna dair sıkıntıların devam etmesi ve mevcut şartların halen enflasyon görünümünde kayda değer ve ikna edici bir gerilemeye işaret etmemesi itibariyle parasal gevşeme şartlarının oluşmadığını düşünüyoruz. Gıda enflasyonu %30’lara yakınsıyor ve ÜFE ile TÜFE arası son aylarda biraz kapansa da hala makas çok açık ve maliyet artışlarının TÜFE üzerine %100 yansımadığını gösteriyor. Yani enflasyon görünümüne ilişkin risk dengesi halen yukarı yönlü ve zirveden düşüş henüz kayda değer değildir. 25 Nisan, gevşeme döngüsü için çok erken bir tarih olur.” diye ekliyor.

İlk faiz indirimi Temmuz’da gelebilir

Erkan önümüzdeki döneme ilişkin “Parasal gevşeme koşullarının, TRY’nin istikrar kazanması senaryosunda enflasyondaki düşüşün başlamasını beklediğimiz 2. çeyrek sonrasından önce oluşmasını beklemeyiz. Söz konusu koşullar, TRY’nin istikrarlı kalması senaryosunda gerçekleşirse, Merkez Bankası’nın faiz indirimleri enflasyon izin verdiği ölçüde olabilecektir.

Eğer TRY tarafında ekonomi dışı faktörlerle özellikle, yaz aylarında bir oynaklık artışı söz konusu olursa enflasyona dair varsayımlar da değişeceği için, para politikasına dair olan öngörüler de değişime uğrayacaktır. Bu yüzden, parasal gevşeme sürecine ilişkin öngörümüzde TRY’nin istikrarlı kalmasını ana kilit faktör olarak görmekteyiz. Bu kapsamda, mevcut şartla ilk faiz indirimini Temmuz’da beklemekle beraber, yıl sonuna kadar da 200 baz puanlık faiz indirimi öngörürüz.” tahminini paylaşıyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler