Sosyal Medya

Güncel

Merkez Temmuz sonrasını işaret edebilir

Yarın açıklanacak Merkez Bankası faiz kararı öncesinde uzmanların çoğunluğu bu toplantının es geçileceği ancak Temmuz veya sonrasına işaret edilebileceğini dile getiriyorlar

Merkez Temmuz sonrasını işaret edebilir

Haftanın beklenen gelişmelerinden TCMB toplantısı öncesi uzmanların çoğunluğu faiz değişikliği olmayacağını bekliyorlar.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede faizde değişiklik beklemediğini belirterek “Metinde enflasyona dair bir miktar yumuşak söylem olabilir, enflasyon düşünülenden daha iyi gerçekleşti. TL de sakinlemiş durumda, görece güvercin metin olabilir… Seçim öncesinde nasıl bir 2 hafta geçireceğimizi bilmiyoruz, hem de TL’yi rahatsız edecek risk almaya gerek yok. Haziran enflasyonunu da görelim, enflasyonda %20’nin altına geldik. 18’lerin altına inebilecek miyiz görelim, ilerleyen vadedeki toplantılarda faiz indirimi olabilir” diye konuştu.

GCM Foreks’den Enver Erkan da bugün yayınladığı notunda “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı kararlarını 12 Haziran Çarşamba günü 14.00’de açıklayacaktır. Piyasada ekonomi anketlerine tahmin gönderen ekonomistlerin beklentisi ve GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak bizim beklentimiz TCMB’nin faizlerde değişiklik yapmaması yönündedir.

Enflasyonda niteliksel anlamda (gıdada yapısallık, ÜFE-TÜFE makası) yukarı riskler görülmekle birlikte, ana beklenti baz etkisinin yaz aylarında lehimize çalışarak enflasyondaki düşüşe hız kazandıracağı şeklinde… Ancak kura dair belirsizlikler de sürmektedir. Bu bakımdan, her ne kadar son dönemde TRY değer kazansa ve enflasyon %19 bandının altına düşse de, söz konusu kırılganlık faktörleri çerçevesinde Merkez Bankası’ndan erken bir adım beklemeyiz. ABD ile ilişkilerde S-400 savunma sistemleri nedeniyle oluşabilecek olumsuzlukların olası finansal piyasa etkisi TRY stabilitesi açısından risk oluştururken, TCMB’nin yakın zamanda yan enstrümanlarla piyasa üzerinde etkin olduğunu da hatırlamak gerekir. Aynı zamanda piyasalar 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine de odaklanacaktır. Böyle bir zaman diliminde, Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapması “erken bir adım” olarak yorumlanabilir.
Enflasyon, herhangi bir kur şoku yaşanmazsa ilerleyen aylarda da baz etkisinin lehimize çalışmasıyla beraber düşüşünü sürdürebilir ve bu düşüş yılın son çeyreğine doğru hız kazanabilir. Bu da, ekonomik aktivitede normalleşmeyi desteklemek adına Merkez Bankası’na faiz indirimi yapma imkanı verebilir. Geçen yılın yüksek Haziran ayı artışı itibariyle Haziran 2019 enflasyon gerçekleşmesi sonunda sağlanabilecek 1 puan üzeri düşüş, Merkez Bankası’nın Temmuz ayında faiz indirim adımı atmasını beraberinde getirebilir. O zaman dilimine kadar diplomatik meselelerle alakalı belirsizlik de biraz çözülürse, Merkez Bankası daha güvenli adım atabilir. Bu noktada Fed’in muhtemel bir faiz indiriminin de TCMB’nin elini rahatlatabileceğini belirtmek gerekir. Enflasyonda geçen yıl yüksek artış yaşanan Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında da lehimize işleyecek bir baz etkisi söz konusu olabilir. Özellikle %6,3 olan Eylül 2018 enflasyonu itibariyle 9. ayda enflasyonda sert bir düşüş olması muhtemeldir.

Merkez Bankası’nın 12 Haziran PPK’sında faizleri sabit tutmasını, yılın geri kalanında ise enflasyonda sağlanan düşüşün izin verdiği ölçüde faiz indirimleri yapmasını bekleriz.” yorumunda bulundu.

Her ne kadar bu ay faiz değişikliği beklenmiyor olsa da uzmanlar önümüzdeki aya işaret ediyorlar.

Turkey Macro View Consulting Yönetici Direktörü İnanç Sözer faiz indirimi beklediğini ifade etti.

Bloomberg HT’ye konuşan Sözer “Fed’in tonunun yumuşayacağı sinyali, cuma günü tarım dışı istihdam verisi sonrası faizlerin gerileyebileceğine dair fiyatlamayla Merkez Bankası’nın tutumu değişmiş olabilir.

Ben kayda değer faiz indirimi göreceğimizi düşünüyorum. Bu indirimin ne boyutta olacağı önemli olacak, bu bir faiz indirim döngüsünün başlangıcı mıdır bu da takip edilecek.” şeklinde yorum yaptı.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge bu toplantıda faizler sabit tutulsa bile Merkez Bankası’nın temmuz toplantısına atıfta bulunabileceğini, çünkü faiz indirimi için ortamın uygunlaştığını belirtti.

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys TCMB’nin Türk Lirası istikrara kavuşana kadar faiz indirimi yapmaması gerektiğini ifade etti. Matys bu hafta Merkez Bankası’nın nasıl aksiyon alacağı sorusuna şu yanıtı verdi; “Enflasyon beklentilerden hızlı şekilde yavaşladı, Merkez Bankası belki faiz indirimi için manevra alanına sahip olmuş olabilir ama bence Türk Lirası yeterince istikrara kavuşmadı. Merkez Bankası bu hafta nispeten şahin mesaj verebilir, para politikasını nispeten sıkı tutma niyetinde olduklarını söyleyebilir..

Fed faizleri indirecektir, bu da Merkez Bankası’na biraz daha manevra alanı kazandırılabilir ama faiz indirimi için TL daha fazla istikrara kavuşmalı.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler