Sosyal Medya

Güncel

Maduro’ya destek olmak başımızı yakar mı?

ABD Venezuela’dan diplomatik personelini çekmeye hazırlanırken Türkiye’nin Maduro rejimine desteği konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Voice of America’da yayınlanan…

Maduro’ya destek olmak başımızı yakar mı?

ABD Venezuela’dan diplomatik personelini çekmeye hazırlanırken Türkiye’nin Maduro rejimine desteği konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Voice of America’da yayınlanan habere göre, ABD’nin Venezuela özel temsilcisi Elliott Abrams “Türkiye’nin Maduro’ya verdiği destek ABD’nin politikasına ters” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Venezuela özel temsilcisi Elliott Abrams Dışişleri Bakanlığı basın brifinginin başında gazetecilerden gelen soruları yanıtladı. Venezuela temsilcisine Türkiye’nin Maduro rejimine verdiği destek ve iki ülke arasındaki altın ticareti soruldu.

Venezuela temsilcisi Abrams “Türkiye’nin Maduro’ya verdiği destek Amerika’nın politikasına ters ve bu politika yardımcı olmuyor. Türkiye’nin bu desteği verme yöntemlerine ABD Maliye Bakanlığı yaptırımları bağlamında bakmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Amerikalı üst düzey bir yetkili geçen ay yaptığı açıklamada Türkiye ve Venezuela arasındaki ticareti incelediklerini ve Amerika’nın yaptırımlarının ihlal edildiğinin tespit edilmesi durumunda harekete geçileceği mesajını vermişti.

ABD’nin Venezuela özel temsilcisi Abrams geçen hafta Venezuela sebebiyle ikincil yaptırımların uygulanmasının bir seçenek olduğunu ancak henüz o aşamaya gelinmediğini söylemişti.

“Venezuela’ya yönelik çok önemli yeni yaptırımlar yolda”

ABD’nin Venezuela özel temsilcisi Elliott Abrams, ABD’nin önümüzdeki günlerde finansal kurumlara Venezuela ile ilgili “çok önemli” yaptırımlar getirmeye hazır olduğunu belirtti.

Abrams’ın bu uyarısından bir gün önce ABD Hazine Bakanlığı Rus bankası Evrofinance Mosnarbank’a Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA ile iş yapması nedeniyle yaptırımlar getirmişti.

Abrams, Washington’un Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’ya yakın Venezuelalılara daha fazla ABD vizesi verilmesini iptal etmeye hazır olduğunu söyledi.

Abrams’ın açıklamaları Venezuela’nın ABD’li diplomatlara 72 saat içinde ülkeden ayrılmaları talimatı verdiği sırada geldi.

Washington dün Venezuela’daki kötüleşen durumlardan dolayı bu ülkede kalan diplomatları çekmeye karar verdiğini söylemişti.

Abrams, diplomatların çekilmesinin ABD politikasında değişiklik olmadığını vurguladı.

Abrams “Bu ABD’nin Venezuela’ya yönelik politikasında herhangi bir değişikliği temsil etmiyor, Venezuela halkına ve onların demokrasi mücadelesi konusundaki taahhüdümüzdeki zayıflamayı da temsil etmiyor” diyerek yaptırımlar yoluyla Maduro üzerindeki baskıyı sürdürmek istediğini de ifade etti.

Abrams, “Çok yakında çok sayıda ek vize iptali göreceksiniz. İlerleyen günlerde çok önemli ek yaptırımlar göreceksiniz” dedi.

ABD Maduro yandaşlarını hedef almaya devam edecek

ABD yönetimi, ülkelerine yapılan insani yardımları engelledikleri gerekçesiyle 6 Venezüellalı yetkiliye yaptırım uyguladıklarını duyurdu.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, uygulanan yaptırımlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Mnuchin, ayrıca, kendini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu kuvvetle desteklediklerini belirterek, “ABD, bu suni kriz kurbanlarının çektiği acıları uzatan Maduro yandaşlarını hedef almaya devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler