Sosyal Medya

Piyasalar

İstanbul Finans Merkezi Projesi: Sermaye Piyasasını mı, Müteahhitleri mi Kurtaracak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın dün oldukça verimli bir günüydü. İki yapısal reformu aynı gün iki tweet ile başlatmayı başardı. Bunlardan biri İstanbul'u finans merkezi yapma projesi, diğeri ise gıda fiyatlarını düşürme projesiydi. Birinde müteahhitlerle toplantı yaptı; diğerinde ticaret ve tarım bakanlarıyla...

İstanbul Finans Merkezi Projesi: Sermaye Piyasasını mı, Müteahhitleri mi Kurtaracak?

Hazine ve Makiye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte, ilgili kurum, müteahhit ve bürokratların katılımıyla İstanbul Finans Merkezi Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerini belirtti.Albayrak, “İstanbul’a yakışan finans merkezini en kısa sürede ülkemize kazandıracağız.” ifadesini kullandı.

Fakat toplantının duyuruluşundaki bu ifadeler sosyal medyada pek çok eleştiriye neden oldu. Toplantının finans sektörü temsilcileriyle değil de müteahhitler ve Şehircilik Bakanı ile yapılmış olması eleştirilerin odağındaydı.
Pek çok ekonomist şu soruyu sordu: Finans Merkezi Projesi, para ve sermaye piyasalarını kurtarmak için mi yoksa zor durumdaki müteahhitleri kurtarma projesi mi?

Bluebay Varlık Yönetim Şirketi stratejisti Timothy Ash, arka arakaya attığı iki tweet’te Berat Albayrak’ın duyurusuna eleştiriler getirdi. İlk tweet’inde “Asıl öncelikleri bankacılık sektöründeki problemler ve yarım itibarlı para politikası konusuna eğilmek varken finans merkezi gibi projelere öncelik veren ülkeleri anlamıyorum. Öncelik bunda değil.” dedi. İkinci tweet’inde ise eleştirisini daha da ağırlaştırdı: “Bankacılık parıltılı binalar demek değildir. O binaların içinde neler yapıldığı önemlidir. Şu anda Türkiye’nin bankacılık, finans ve para politikası hakkında bir güven krizi bulunmaktadır.”

Türk ekonomistlerden de Berat Albayrak’ın tweet’ine eleştiriler geldi.

Eski MHP Milletvekili ve şimdi bağımsız Samsun Milletvekili olan Erhan Usta aşağıdaki tweet’i attı:

Sol kesim iktisatçılarından Berlin Üniversitesi öğretim üyesi olan Ümit Akçay da benzer bir eleştiriyi kısa ve vurucu bir tweet’le dile getirdi.

BİR GÜNDE 2 YAPISAL REFORM!

Her ne kadar yapısal reformlar arasında pek altı çizilerek sayılmasa da İstanbul’u finans merkezi yapma projesi doğru uygulanırsa pekala önemli bir “yapısal reform” sayılabilir. Hazine Bakanı’nın yapısal reform ve Twitter aktiviteleri ise finans merkezi projesiyle sınırlı kalmadı. Berat Albayrak bir günde iki yapısal reformu yürütmeyi başardı.
Bakan Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yapısal Dönüşüm Adımlarımız kapsamında anons ettiğimiz, özellikle gıda enflasyonu açısından önem taşıyan politikalarımızı kısa sürede hayata geçirerek sonuçlarını almayı hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

Albayrak’ın aynı mesajla yayınladığı fotoğraflarda toplantıya Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Bakanlık yöneticilerinin de katıldığı görüldü.

İLGİLİ HABERYabancılar bono-tahvil pazarını terkediyor, sıcak para kaçışı sürüyorYabancılar bono-tahvil pazarını terkediyor, sıcak para kaçışı sürüyor

İLGİLİ HABERAlbayrak: Kamu Bankalarına Borç Senedini Albayrak: Kamu Bankalarına Borç Senedini “Yapısal Reform” Diye Niteledi: Söz Verdiklerimizi Hayata Geçiriyoruz

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler