Sosyal Medya

Ekonomi

İlk Şubat verileri:  Kötü, zayıf, yetersiz

PMI Ocak’ta 44,2 ile yatay seyretti  50’nin altı imalat sanayinin daraldığını ifade ediyor.   Ocak’ta 44,2 olarak kaydedilen PMI endeksi, faaliyet…

İlk Şubat verileri:  Kötü, zayıf, yetersiz

PMI Ocak’ta 44,2 ile yatay seyretti 

50’nin altı imalat sanayinin daraldığını ifade ediyor.   Ocak’ta 44,2 olarak kaydedilen PMI endeksi, faaliyet koşullarındaki bozulmanın onuncu aya taşındığını gösterdi ve sektörde Aralık ayındakine benzer bir yavaşlamanın gerçekleştiğine işaret etti.

 

İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit’ten elde edilen PMI® anket verileri, Türk imalat sektöründeki zorlu  faaliyet koşullarının 2019’un başında da devam ettiğini ortaya koydu. Üretim ve yeni siparişler yavaşlamaya devam ederken, ihracat siparişlerinin istikrarlı bir seyre yaklaşması, toplam yeni siparişlerdeki gerilemenin son 5 ayın en düşük hızında gerçekleşmesine katkı sağladı. Girdi maliyetleri enflasyonundaki yavaşlama devam etti ve firmaların yeni iş hacmini büyütebilmek için fiyatlarda indirim yapmalarına olanak sağladı.

 

 

BloombergHT Ocak tüketici güven endeksi: 7,29 düşerek 66,94 değerini aldı

 

 

BloombergHT haberi şöyle:

 

Geçtiğimiz Eylül ayından sonra yükselişe geçen Tüketici Güveni Kasım ve Aralık ayında yatay seyretmişti. Ocak ayında tekrar bir gerileme yaşandı.

 

Endeksin detaylarına bakıldığında tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme olduğunu izliyoruz.

 

Yerel seçimler öncesi iç siyasi gündem ve jeopolitik gelişmeler ile küresel piyasalarda Ocak ayı ortalarına kadar yaşanan oynaklık gerilemenin nedeni olabilir gibi görünüyor. Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti  Endeksi’nin bir önceki aya göre yüzde 7,33 gerilemeyle 71,57 değerini aldığını görüyoruz.

 

Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi bir önceki aya göre hiç bir değişiklik göstermeyerek 59,05 değerini almıştır.

 

Detay ve analiz geliyor….

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler