Sosyal Medya

Piyasalar

İki Endekste Ekonomide Gidişat: Ciro Endeksi Arttı, Perakende Yerinde Sayıyor

Bir piyasa ekonomisinde yaşıyorsanız satış -neredeyse- her şey demektir. Satış olmazsa kâr da olmaz; kar olmazsa yatırım olmaz, yatırım olmazsa istihdam olmaz, işsizlik olur. Dipten döndük mü dönmedik mi tartışmalarında da işin püf noktası o yüzden satış rakamları. Bugün açıklanan Mayıs ciro endeksleri ve perakende endeksleri işte bu satış konusunda çok önemli ipuçları veriyor.

İki Endekste Ekonomide Gidişat: Ciro Endeksi Arttı, Perakende Yerinde Sayıyor

Ekonomideki toplam ciro TÜİK’e göre hem geçen yıla hem de önceki aya göre belli bir artış göstermeyi başarmış. Tek istisna ise inşaat sektörü… Orada satışların düşüşü zaten TÜİK’in konut satış istatistiklerinden de izlenebiliyor.

İLGİLİ HABERKonut Satışları Haziranda Neredeyse Durma Noktasına GelmişKonut Satışları Haziranda Neredeyse Durma Noktasına Gelmiş

 

İşte cirolarla ilgili TÜİK bültenindeki bilgiler.

Toplam ciro %14,4 arttı

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %14,4 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya göre %1,1 arttı.

                           Takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro yıllık değişim oranı, Mayıs 2019
[2015=100]

 

                    Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro aylık değişim oranı, Mayıs 2019
[2015=100]

 

 

 

Sanayi sektöründe ciro %20,9 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %20,9 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir önceki aya göre %2,8 arttı.

 

İnşaat sektöründe ciro %20,7 azaldı

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %20,7 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre %5 azaldı.

 

Ticaret sektöründe ciro %14,1 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %14,1 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise bir önceki aya göre %1 arttı.

 

Hizmet sektöründe ciro %22,8 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi, 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %22,8 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi ise bir önceki aya göre %0,8 arttı.

                                                Ciro endeksleri ve değişim oranları, Mayıs 2019
[2015=100]

 

 

PERAKENDEDE DURGUNLUK SÜRÜYOR!

Ekonominin tamamındaki cirolara bakılacak olursa inşaat hariç belli bir canlanma veya “dipten dönme” gözleniyor ama perakende sektörüne bakacak olursak aynı mesajı alamıyoruz. Bunun sonucu bir dönem sonrasında genel ciroların da gerileyeceği ya da eğer ekonomi canlanacak olursa perakendenin de kendini daha hızlı toparlayacağı… Hangi ihtimalin daha güçlü olacağı ise başta inşaat ve enerji ile ilgili batık kredilerin bir yeni İstanbul yaklaşımı ile ortadan kaldırılıp kaldırılamayacağına bağlı olabilir.

İLGİLİ HABERFÖŞ yazdı: İstanbul Yaklaşımı yaklaşırkenFÖŞ yazdı: İstanbul Yaklaşımı yaklaşırken

 

Şimdiki halde ise TÜİK rakamlarına göre perakende satışlar aşağıdaki gibi…

               Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi yıllık değişim oranı, Mayıs 2019
[2015=100]

 

 

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,7 azaldı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,7 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %2,3, otomotiv yakıtı satışları %7,8 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi aylık değişim oranı, Mayıs 2019
[2015=100]

 

 

Perakende satış hacmi bir önceki aya göre %0,3 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,3 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,5, otomotiv yakıtı satışları %0,3 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları %0,1 azaldı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %15,6 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %15,6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %20,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %16,6, otomotiv yakıtı satışları %5,8 arttı.

Perakende ciro bir önceki aya göre %1,8 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %1,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %1,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %2,2, otomotiv yakıtı satışları %0,5 arttı.

                                                         Perakende satış endeksleri, Mayıs 2019
[2015=100]

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler