Sosyal Medya

Türkiye Ekonomisi

Haziran sanayi üretimi:  Daralma sürecek

Yaz verileri gelmeye başlıyor. Daralma bitecek gibi değil

Haziran sanayi üretimi:  Daralma sürecek

 

Kapak Grafiği:  Iso-Markit Temmuz PMI

Cuma günü açıklanacak Haziran sanayi üretimi için AA ve Reuters anketleri açıklandı.  Her iki ankette de sanayi üretiminde daralmanın yavaşlayarak sürmesi bekleniyor. Temmuz ISO-Markit PMI ve MÜSİAD SAMEKS bileşik Satın Alma Yöneticileri Anketi’nde aydan aya gerileme rapor edilmesi, sanayi üretiminde yavaşlamanın Temmuz’da hız kazanması olasılığını dile getiriyor.

 

AA anketi: Sanayi üretim endeksinin haziran ayında yüzde 6,2 azalması bekleniyor

 

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin haziranda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 azalmasını bekliyor. AA Finans’ın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 16 Ağustos cuma günü açıklanacak haziran ayı sanayi üretim endeksi verilerine ilişkin beklenti anketi, 11 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

 

Buna göre, ekonomistlerin haziran ayı arındırılmamış sanayi üretim endeksine ilişkin beklentilerinin ortalaması yüzde 6,2 azalış yönünde oldu. Ekonomistlerin arındırılmamış sanayi üretimi endeksine ilişkin beklentileri yüzde eksi 2,1 ile yüzde eksi 11,0 aralığında yer aldı. Haziran ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise yıllık bazda yüzde 1,1 azalacağı tahmin ediliyor. Mayısta geçen yılın aynı dönemine göre, arındırılmamış sanayi üretim endeksi yüzde 0,1, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi yüzde 1,3 azalmıştı. Öte yandan mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise mayısta bir önceki aya kıyasla yüzde 1,3 artmıştı.

 

Reuters:  Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin Haziran’da %1.01 daralması bekleniyor

 

Toplam sanayi üretiminde Haziran ayında yıllık bazda takvim etkisinden arındırılmış daralmanın %1.01 olması bekleniyor.

Reuters’ın 6 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre beklentiler %0.1 artış ve %2.4 daralma bandında yer alıyor.

Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretiminde takvimden arındırılmış yıllık daralma Ocak’ta %7.4, Şubat’ta %5, Mart’ta %2, Nisan’da %4 olmuştu.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüksek teknoloji ürünleri ve sermaye mallarında pozitif katkının desteğiyle Mayıs’ta ise yıllık bazda %1.3 daraldı. Bu daralma ekonomistlerin beklentilerinin altında kalırken büyüme adına olumlu bir sinyal olarak yorumlandı.

Türkiye ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde %3, bu yılın ilk çeyreğinde ise %2.6 daralmıştı.

TÜİK Haziran ayı sanayi üretimi verilerini 16 Ağustos’ta saat 1000’da açıklayacak.

İLGİLİ HABERSanayi Üretiminden Haziranda Kırmızı Alarm: Yüzde 3,7 DüştüSanayi Üretiminden Haziranda Kırmızı Alarm: Yüzde 3,7 Düştü

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler