Sosyal Medya

Ekonomi

Fitch: S-400’ler nedeniyle yaptırım konusunda net bir risk var

Türkiye içerisinde en yakından takip ettiğimiz konular yerel seçimler ve S-400 konusunun nereye varacağı mevzusu. S-400’ler nedeniyle Türkiye-Amerika ilişkilerinde yaşana…

Fitch: S-400’ler nedeniyle yaptırım konusunda net bir risk var

Türkiye içerisinde en yakından takip ettiğimiz konular yerel seçimler ve S-400 konusunun nereye varacağı mevzusu.

S-400’ler nedeniyle Türkiye-Amerika ilişkilerinde yaşana gerginleşmenin etkilerini TL üzerinde net biçimde görmekteyiz. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch yayınladığı notunda Türkiye üzerinde herhangi bir Amerikan yaptırımının Türk Lirası üzerinde ciddi bir etki yaratacağının altını çizdi.

Fitch’ten gelen açıklamada “ABD’nin S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yatırım uygulaması konusunda net bir risk var” ifadesi kullanıldı.

Daralma beklentisini yineledi

Fitch daha önceki raporlarında da dile getirdiği gibi Türkiye ekonomisine dair daralma beklentilerini yineledi.

Fitch’de gelişmekte olan Avrupa Ülkeleri bölümünün başında olan Paul Gamble ile yapılan görüşmede Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde negatif bir büyüme görüleceği beklentisine ek olarak bu yıl için büyüme beklentilerinin de %1.1’lik bir daralma yönünde olduğu dile getirildi.

Türkiye’nin ABD ile ilişkilerini yakından takip ettiklerini dile getiren Gamble, “2010’den bu yana ilk kez kamu bütçe açığının GSYH’ya oranının yüzde 3’ü aşmasını bekliyoruz. Türk bankalarının kredi görünümleri negatif bu kredi profillerine yönelik riskleri, faaliyet ortamındaki zorlukları yansıtıyor” dedi.

“Cari işlemler açığında daralmanın TCMB’nin döviz rezervlerine artış yönünde yansıması yok. Türk ekonomisinin 2019’da yüzde 1.1 daralmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Batık krediler oranı kötüleşebilir

Kamu bankalarına sermaye desteğinde bulunulmasının Ankara’nın finansal sektörü destekleyeceğini gösterdiğini belirten Gamble bu durumun olası bir not indirimi riskini düşürdüğünü söyledi. Ancak yine de Türk bankacılık sektörü için geçtiğimiz yıllara kıyasla daha zayıf bir büyüme beklediklerini de işaret etti.

Merkez Bankası’nın brüt ve net rezervleri arasında fark bir problem olmadığını ifade eden Gamble, “Eğer TCMB rezervleri kurlara müdahale için kullanır ise bir problem olur.” diye konuştu. Ve batık kredi oranlarının Türk bankaları için kötüleşmesini öngördüklerini de ekledi.

Gamble, 23 Haziran İstanbul seçimlerinin ardından uzun bir seçimsiz döneme girileceğini hatırlattı ve seçimlerden sonra hükümetin ekonomik programının uygulamaya konmasını izleyeceklerini söyledi. Ve “2020-21’e kadar büyümenin trend seviyesine geri dönmesini beklemiyoruz. Seçimlerden sonra hükümetin ekonomik programının uygulamaya konmasını izleyeceğiz” dedi.

İLGİLİ HABERFitch aylardır aynı şeyi söylüyor: Türkiye ekonomisi bu yıl daralacakFitch aylardır aynı şeyi söylüyor: Türkiye ekonomisi bu yıl daralacak

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler